Přeskočit na obsah

Dialogy s Pamětí národa

Páté kolo kreativního projektu Dialogy jsme se rozhodli věnovat tématu, které je čím dál aktuálnější. Dvacáté století bylo plné zvratů a živí pamětníci těchto dramatických událostí pomalu ale jistě ubývají.

*

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Ve volně přístupném archivu je každý pamětník prezentován formou krátkého životopisu a delšího autorsky zpracovaného textu.

Rádi bychom tuto záslužnou myšlenku podpořili a propojili s naším záměrem aktivně zapojovat uměleckou i obecnou veřejnost do tvůrčích aktivit s přesahem.

Pokud Vás zajímají silné příběhy skutečných lidí z masa a kostí, pojďte si jeden vybrat a zpracovat ho do vizuální podoby (fotografie, koláž, obraz, výšivka, komiks apod.)

Výstup není limitovaný technikou ani velikostí výsledného díla.

Můžete tvořit sami nebo s rodinou, přáteli, kolegy či školní třídou.

Stačí si z databáze vybrat jeden příběh, ten ztvárnit a zaslat poštou.

Čerpat můžete z webu pametnaroda.cz, kde jsou u každého pamětníka i jeho archivy a celá nahrávka jeho rozhovoru, ke které se dostanete po bezplatné registraci na webu. Na stránkách lze vyhledávat pamětníky i dle filtrování místa, či tématu apod.

Práce zasílejte do 14. října 2020 na asresu:

Naty Stehlíková, Husova 1869, Havlíčkův Brod, 580 01

*

Co se bude dít poté?

Díla naskenujeme a budou ke shlédnutí a případnému zakoupení na našich stránkách. Výtěžek z prodeje (aukce) poputuje na podporu činnosti PN.

Plánujeme rovněž uspořádat výstavy na různých místech celé ČR (školy, galerie, kavárny)

Paměť národa můžete finančně podpořit zde

*

Ti, kteří mají stále v živé paměti hrůzy nacismu a komunismu, jsou již ve velmi pokročilém věku. Lidé z Paměti národa jsou téměř denně svědky jejich odchodu.

Tento projekt skutečně hoří, jak nadšením tak časovou naléhavostí. Budeme moc rádi, když jej svojí účastí podpoříte a zároveň se tak obohatíte o cenné informace a radost z tvorby.

Výsledné práce z předchozích kol Dialogů můžete shlédnout zde:

Dialogy

Dialogy I. kolo

Dialogy 2015

AFUK Dialogy 2016

 

Ilustrační foto: archiv PN

Případné dotazy zasílejte na adresu natalie.stehlikova@seznam.cz