Přeskočit na obsah

18. BLATENSKÝ FOTOFESTIVAL

Vláďa Hudeček přináší fotoreportáž z jedné moc povedené akce.

 
Festivaly všeho druhu bývají divácky vděčné akce. Ty úzce zaměřené navíc obvykle mají atmosféru silnější tím, že se jich účastní lidé s velmi podobnými zájmy, které spojuje mnohem víc společného. Nejinak je tomu u fotografických festivalů.

Toho Blatenského jsem se letos zúčastnil poprvé přes všechny možné komplikace a rozhodně toho nelituji. V krásných kulisách historického města Blatná se konal už po 18té a na svědomí ho má místní fotoklub KAMFO, který ho v čele s fotografkou Kamilou Berndorffovou realizuje už od roku 2006 s minimem prostředků, ale o to větším nadšením. Díky svojí atmosféře si už festival za ty roky získal velmi dobrou pověst a účastní se ho i velmi zajímavé osobnosti české fotografie. Letos to v hlavním programu byli například Vladimír Birgus nebo Václav Podestát, práce studentů VOŠ Akademie Michael přijeli představit Zdeněk Lhoták a Tomáš Třeštík a v rámci otevřené scény bylo možné vidět i práce Jiřího Hankeho a jeho úžasné ženy Jiřiny, kteří dokázali na letošní téma BARVA vytvořit společný černobílý soubor.
 
Za shlédnutí ovšem stály i fotografie dalších více než třiceti autorů a neméně zajímavé byly i přednášky Romana Vondrouše a Vladimíra Birguse v kinosále místní Sokolovny, uzavřené Ozvěnami Fotojatek Jana Flašky, který ve svém barevném motýlím kostýmu moderoval celý program festivalu.
 
Atmosféra obou festivalových dnů byla doslova strhující, protkaná diskusemi a setkáními lidí s podobným nadšením i způsobem, jakým sledují svět kolem sebe. Většina účastníků byla viditelně přinejmenším spokojená, od zkušených harcovníků, až po ty, co byli v Blatné poprvé jako já. Už teď vím, že za rok jedu zas a zvu i vás!
 
 

Foto a text: Vladimír Hudeček