Přeskočit na obsah

Zastavit čas

Určitě jste si všimli, že retro frčí. Návrat slaví výrazné brýlové obroučky či vypasované šaty se širokými sukněmi. Mezi středoškoláky jsou trendy tématické plesy a večírky ála 30. léta. Dřív alternativní subkultury jsou teď prvoplánově ‚cool‘ a  ‚hipsteři‘ rostou jako houby po dešti. Kdekdo se snaží vypadat originálně, ve finále je ale většina jaksi uniformní. Pravý ‚hipster‘ podřizuje diktátu výběr rekvizit (starý foťák na krku), místa výskytu (kavárny a bary), koníčky (píše blog, tvoří) i názory. A hlavní pravidlo mu káže všemi ‚hipstery‘ hlasitě pohrdat!

Nic proti ‚hipsterům‘, naštěstí stále existují lidi, kteří sice fungují mimo čas, ale o to víc v prostoru. Mají starý foťák na krku, chodí rádi do kaváren, píšou blog a tvoří. Hipstery nepohrdají, protože jsou jim šumák. Nepotřebují se nikde ukazovat ani nikomu nic dokazovat. Nejsou ‚in‘ a přesto jsou ‚cool‘. Tvoří  většinou pro sebe a z vnitřního přetlaku. Experimentují a posouvají hranice. Většinou jsou to mimořádně zruční a nadaní lidé, ale neradi se svým uměním  chlubí. Rádi ovšem inspirují a své dovednosti předávají dál.

Jedním z nich je i Míra Pokorný. Klasický fotograf, vášnivý včelař a zapálený lektor kurzů Vytvořme.se v listopadu spouští další projekt Zastavčas. Proč? Protože chce sdílet nadšení z poctivých klasických a historických fotoaparátů a motivovat lidi k tvoření pro radost.

V AFUKu se snažíme tyto vzácné živočišné druhy a družky vyhledávat, podporovat a propagovat. A tak pokud při svých toulkách náhodou na takový subspecie narazíte, nesnažte se ho vytrhnout z jeho prostředí, ale bedlivě ho pozorujte a naslouchejte. Možná se zastaví čas.

_

Náhledové obrázky: z archivu Míry Pokorného