Přeskočit na obsah

Popeláři v Juliáně

Jako dítě jsem si myslel, že se nemusí mejt.“

To si o popelářích jako malý kluk myslel Vláďa Hudeček, autor výstavy fotografií z cyklu Popeláři, která se koná do konce září v brtnické Galerii Juliana. Přinášíme reportáž z vernisáže.

Brtnice je jedinečné místo. Stejně jako galerie ve věži kostela blahoslavené Juliany z Collatta, který dřív patřil k zámku a později k Paulánskému klášteru. Galerie je tam teprve pár let a vystavují se tam všechny možné druhy umění. Toto září si tam našly cestu i fotografie Vládi Hudečka.

Prostory jsou tak specifické, že při stoupání uzoučkým točitým schodištěm otevře pusu nejenom dítě. Prach, surovost a silná aura místa ztělesňují ducha Vysočiny i povolání, jehož vykonavatelé jsou dle slov autora a bývalého popeláře často „neviditelní“. 

Fotografie jsou rozděleny do třech pater a tematických sekcí, z nichž první nese titul „zadky“. Avšak dámy, pozor! Pozadí jsou to sice pevná, bohužel však plechová.

Vernisáž proběhla v kostele v úžasně nabité atmosféře. O úvod se postaral otec Petr Balát a o hudební doprovod kapela Kadmium, busker George Silverman a písničkář Miroslav Kubín. Nikomu nevadilo, že v pozadí zněl bigbít z nedalekého beerfestu, nalévalo se víno a zněly všetečné dotazy. Zlatý hřeb večera obstaral tajemný Tuan Tran Quang. Ale na to se už musíte zeptat autora…


Výstavu můžete navštívit do konce září v Brtnici v kostele blahoslavené Juliany v prostorách Galerie Juliana.

Foto: Vláďa Hudeček, Franta Vrba, Tom Hudeček