Přeskočit na obsah

Pondělník o malém Londýně u Brna

Jaro nastoupilo v plném proudu i na horách. Běžkaři definitivně vyměnili dlouhá prkýnka za bicykly. Kocouři prohánějí žluťásky, začíná vonět maso na grilu… Jak to souvisí s názvem dnešního pondělníku? Právě letos na jaře se totiž rozjede realizace jednoho úžasného projektu.

Bedřichovice jsou obyčejná malá vesnici u Brna, kde se však díky umělkyni Kateřině Šedé dějí neobyčejné věci. Bedřichovice jsou typické místo, odkud lidé dojíždějí každý den za prací do velkoměsta a víkendy tráví v hospodě či prací na zahradě. V roce 2011 se poklidný běh místního života změnil díky 5letému projektu této konceptuální umělkyně, která se rozhodla vytáhnout vesničany z jejich stereotypu. Nejdřív převezla v rámci projektu Od nevidím do nevidím 80 obyvatel Bedřichovic do londýnské galerie Tate Modern, kde žili stejným způsobem jako doma. Následovaly další části projektu. Jednou z nich je právě probíhající výstava v Moravské galerii v Brně, o které se již brzy dočtete v naší nabídce výstav na duben.

Ne všichni obyvetelé se mohli v roce 2011 zúčastnit londýnské akce, proto se Šedá rozhodla přinést kousek této metropole do Bedřichovic. Plán je výstavba takového „malého Londýna“ uprostřed obce. Stavitelské práce budou zahájeny letos v dubnu. Ku příkladu řeka Temže s čilou lodní dopravou je v návrhu začleněna jako komunikace určená motorovým vozidlům. Malé náměstí tak ozdobí modré dlažební kostky připomínající řeku. Další isnpirací se stal prostor před Tate Modern.  Kamínková plocha osázená břízami na nábřeží Temže svou atmosférou odpovídá představě společenského života ve středu obce. Objeví se také jeden z nejznámějších symbolů Velké Británie – červená telefonní budka. „Bedřichovicemi nad Temží“ bude nově procházet také poledník.

Na webu MG, v blogu Tate Modern a na facebooku Bedřichovic budou průběžně aktualizovány informace o přípravách, fázích a výstavbě náměstí v Bedřichovicích, jehož otevření 3. září 2014 se stane vyvrcholením celého výstavního projektu.

Ať se daří všem, kteří boří hranice mezi různými světy!