Přeskočit na obsah

Múza žije na druhém místě

Jsou tajemné. Lidé jim přisuzují mnoho jmen i podob. Přinášíme rozhovor s jednou z těch, které nejsou podepsané pod žádným dílem a přesto by se bez jejich polibků nerodilo umění. Kateřina Bukolská a její exkluzivní interview aneb ‚Po čem Múzy touží‘.

_

Múzy mají mnoho podob a jmen, jsou mezi námi bez povšimnutí mnohých. Ta moje vypadá jako žena v očekávání, jen místo dítěte nosí pod srdcem nápady a inspiraci pro umělce, kteří k ní vzhlížejí s prosbou o políbení.

_

*Milá Múzo, můžeš nám sdělit, jaké je býti inspirací? *

Jednoduché, není nic snažšího, než být tím čím ve skutečnosti jste. Tento úkol jsem si nevybrala, prostě jsem Múza.

*To zní jako pohádka, přiznej, není to přece jen těžký úděl? Pod tvými nápady, obrazy jsou podepsáni jiní, které jsi inspirovala, kterým ukazuješ cestu, když hledají pro sebe kousek nebe na zemi. *

Chcete upřímnou odpověď? Jsou okamžiky, kdy se mi světská sláva snaží vlézti do hlavy, pochybuji sama o sobě a své poslání bych nejraději opustila …, přece jen z pohledu jiných jsem kopírována a má pozice je býti ta druhá, ale když se ponořím hlouběji do sebe, uvědomím si, jak pomíjivé jsou radosti vnější a jak důležitá je radost vycházející z mého nitra.

 *Jsi umělci milována i nenáviděna, jak se vyrovnáváš s protipóly lásky?*

Láska i nenávist je jedno, co miluješ, můžeš i nenávidět a obráceně, závisí jen na životní situaci a obojí tě posouvá. Vrásky si z toho nedělám, nejsem člověk. Přijímám a odevzdávám tvůrčí energii, kdo chce, ji vnímá.

*Říká se, že s úsměvem jde všechno lépe, i tvořit. Co ti vykouzlí úsměv na tváři?*

Býti škodolibá, odpovím kdo … všichni, co hledají tu zázračnou metodu a originální styl, v kterém budou jedineční a neopakovatelní umělci. Výjimeční a originální jsou přece všichni tím, že tu jsou a přesto se tak mnozí snaží býti často tím, čím nejsou.

*Není dobré si s Múzou zahrávat. Jaký trest čeká na ty, co to přesto zkusí?*

Potká je lhostejnost a na místo povzbuzení a inspirace přijde prázdnota. Pak už nebudou políbeni Múzou.

*Po čem touží a o co usilují umělci víme, ale po čem touží Múza?*

Jsem umělcovou touhou a úsilím.

_

Zde rozhovor pro veřejnost ukončím. Múza se totiž na chvíli stala obyčejnou ženou, setřela tak mezi námi ten do nebe volající rozdíl a naše debata konečně nabyla veřejně nepublikovatelný rozměr.

_

autorka článku: Kateřina Bukolská