Přeskočit na obsah

Fotostory – století prokletého pábitele

28. března uplyne přesně 100 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala. Tento požehnaný prokletý básník žil na plný plyn. Miloval svou Pipsi, pivo, kočky a především život samotný. Byl velmi renesančním člověkem. Přestože na reálce několikrát propadl, vystudoval práva. Vystřídal spoustu dělnických profesí, obdivoval Jiřího Koláře a přátelil se s Egonem Bondym.

Hrabal byl komplikovaný, ale lidé ho milovali. Na nic si nehrál, uměl být drsný i laskavý. Byl zároveň skeptik a komik. Měl smysl pro satiru a černý humor a skvělou schopnost naladit se na vlnu obyčejných lidí. Hodně času s nimi trávil ve své oblíbené hospůdce U Zlatého tygra. Pamětní desku na nymburském pivovaru si přál mít v úrovni, kam čůrají psi. Co dodat?

AFUK chce vzdát hold bouřlivému a prokletému básníkovi Bohumilu Hrabalovi  krátkou ukázkou z jeho Postřižin. Celý následující měsíc nám můžete na dialogy@afuk.cz zasílat fotografie či obrazy inspirované Hrabalovou osobou a jeho texty. Vřele doporučujeme dopřát si při tvoření doušek lahodného chmelového nápoje. Na zdraví, Bohoušku!

_

…A teď mne měl Francin v posteli s kotníkem v gypsovém zářícím obvazu, nadlouho nepohyblivou, a když, tak o berlích a pak o holi, teď, když Josefina Bakerová tančí charleston. A snad ten můj kotník přišel včas, protože Francin, když jsem běhala, nemohl dát dohromady jediný slogan, popsal tolik čtvrtek papíru redis perem číslo tři, a všechna ta reklama na zvýšení odběru piva končila v kamnech. Avšak nyní, kdy moje bílá noha spočívala na podušce, Francin chodil kuchyní a pokojem, pil vlažnou kávu a přikusoval k tomu suchý chléb… Za týden Francin vypil na inspiraci jistě půl hektolitru vlažné bílé kávy a po celé zdi rozvěsil redis perem napsané a graficky upravené slogany: – Více piva, méně útrap a mrzutostí. – Vaše podlomené zdravíčko upevní vám naše pivečko. – Kdo nepil, teskný byl, kdo se napil pivenka, zčervenal jak dívenka. – Bez piva zaživa bych umíral. – Vaše podlomené zdrav pivo upevní a spraví. – Více pivečka, více zdravíčka. – Zdraví, svěžest, sílu, vše najdete v pivu. – Kdo chce vesel býti, musí pivo píti. – Kdo k nám do hospody chodí, dvakráte se rodí. – Naše dobré pivo, nápoj pro každého. – Lépe se nám bude žíti, když víc piva budem píti. – Kdo o hospodu nezavadí, kdo nepije a nejí, ten vlastní zdraví zradí. – Doma, na cestách, všude jen osvěžující pivo. – Pivečko v každý čas, správně osvěží vás: – A měl takovou radost nad tou inspirací, že si nalil plný hrnek kávy…