Přeskočit na obsah

Blízká setkání analogového druhu

Setkávání je kořením i katalyzátorem tvoření. V Rokytnici  se opět se namíchal ten správný koktejl lidí a programu. Numen a ozvěny z akce od fotografky Kateřiny Bukolské.

_

Je pro mne zážitkem setkat se stejně postiženými lidmi, kteří milují červené světlo a vůni chemikálií temné komory. Minulý prodloužený víkend byl zasvěcen pro skupinu nadšenců a jejich věrných rodinných příslušníků v Rokytnici nad Jizerou.

Otec času – Roman Dula

‚Otec času‘ pravidelných setkání alias Roman Dula nás všechny opět sezval pro výměnu zkušeností, načerpání nových informací a jen tak prosté milé posezení s lidmi naladěnými na stejnou vlnu. Bývá zvykem donésti výsledky své práce z komůrky, kdy se rozloží na největší stůl a nad nimiž začátečníci či zkušení matadoři diskutují dlouze a moudře. Tentokrát jsme mohli fotografiemi cestovat po Kanadě či kochat se éterickými bromoleji až se Slovenska dovezených. Roman nestřílí digitálisty na potkání, a tak i mladá fotografka s vytištěnými snímky šla s kůží na trh a světe zboř se – přežila – s pochvalou za skvělou kompozici snímku s kachnami na rybníce. Myslím si, že pokud jen trochu poslouchala nadšení analogových mágů přítomných, je jen otázka času, kdy sáhne po filmu a pozná tu tajemnou vášeň, co analogová fotografie v sobě ukrývá.

Prolínání analogového a digitálního světa fotografií se táhlo celým setkáním. Nikdo nikoho nenapadal a nepřesvědčoval, že právě ta jeho cesta fotografií je ta nejpoctivější a jediná správná cesta. Názorným příkladem nám byl mistr fotografie Miloš Polášek, autor knihy 7×10″ Klasická fotografie v digitálním věku , který přijal pozvání a my jen s pokorou poslouchali vyprávění tohoto zkušeného a osvíceného autora. Jak v digitální době býti soběstační a „nedokonale“ originální hand-made velkoformátovou kontaktní fotografií nám představil v poutavé přednášce, za doprovodu jeho krásných fotografií na ručním papíře. Byla to vynikající zkušenost a obzory naše se posunuly opět dále.

rokyt1 rok2

Další náplní setkání byla skvělá přednáška o antice a projekce dokumentů o světových fotografech, vše pod taktovkou Fabiuse – Pavla Vavřína.Významným okamžikem bylo společné fotografování Zdeňkem Kamrlou a jeho originální ‚pinholkou‘ z odpadkového koše, který krásným a originálním způsobem tak zaznamenává např. skryté krásy industriální Ostravy. Tak doufám, že i ta naše ‚odpadková‘ vyjde, poté kdy jsme oslepeni slunečními paprsky pózovali přes dvě minuty!
Krátké zastavení uskutečnili rodiče Afuku Leoš a Natálie, kteří s námi absolvovali, a naštěstí přežili, strmý sestup k Jizerským hrncům a krkolomný výstup k Mumlavskému vodopádu .
Těším se z entusiasmu Romana a přeji nám všem, ať mu ještě nějaký ten pátek vydrží a my se opět setkáme nad stolem plným krásných fotografií, projdeme se přírodou a bude nám fajn.

Díky Otče za krásný čas!

_

Další setkání fotografů – 19.-21.6. 2015 –  Pražské zahrady + Atelier Sudka + muzeum Drtikola
Info na www.temnakomora.cz

 

Text a foto (lithprinty ze setkání): Kateřina Bukolská