Přeskočit na obsah

Zima jako v Kielce

V Polsku prý mají rčení „zima jako v Kielce“. My jsme se tam minulý týden spíš zapotili.

Že jste o Kielce nikdy neslyšeli? Toto významné kulturní středisko Svatokřížského vojvodství leží ve středním Polsku na březích říčky Silnica a je obklopené horami. V roce 2011 vyrostl ve středu města moderní komplex, kam se přestěhovala filharmonie Oskara Kolberga, kterou budou až do září zdobit fotografie naší kolektivní výstavy pod názvem Doteky času.

Nápad vystavovat v prostorách filharmonie vzešel od našich přátel z krakowské Akademie Anima Mundi, jedna z členek akademie hraje totiž v orchestru na housle. Hozenou rukavici jsme přijali během jednoho krátkého večerního telefonátu, aniž bychom tušili, jak náročná a dlouhá cesta nás čeká.

Jako největší výzva se ukázal požadavek zdvojnásobit počet doposud vystavených fotografií, jelikož jsme museli zaplnit všechna tři patra výstavních prostor. Přes počáteční paniku se podařilo získat kolem 120 fotografií od 29 autorek a autorů ze 4 zemí a nakonec bylo k dispozici více umění než místa.

Ten, kdo už někdy pořádal výstavu, ví, co všechno to obnáší. Kromě obvyklých organizačních záležitostí nás čekala i logistická výzva. Loňský transport výstavy ze Žirovnice do Nitry zkomplikovaly technické potíže s autem. Druhý přesun nám naopak velice usnadnil majitel galerie Trafačka pan František Kolář, který neváhal a díla dopravil až na místo.

IMG_20160513_200849 IMG_20160513_184108 IMG_20160513_184009

Druhou výzvu pro nás představovaly samotné prostory. Až doposud jsme vystavovali pouze v historických budovách (zámek, špýchar, bývalá trafo stanice). Obavy z moderní budovy se naštěstí ukázaly jako liché. Jak historické techniky, tak černobílé série klasických fotografií padly prostorám jako ulité a minimalistické, zajímavě členěné linie nám naopak poskytly více prostoru pro hravost. Instalaci jsme zvládli i díky pomoci Lukáše a Petra Macha, kteří vážili dalekou cestu a sdíleli s námi dva krásné dny ve společnosti umění a sympatických lidí.

Co však předčilo naše očekávání, byla samotná vernisáž. Nápad ředitele filharmonie propojit svět klasické hudby s výtvarným uměním se ukázal jako geniální. O přestávce koncertu vyvrhl sál návštěvníky nakrmené tóny závěrečné suity Šeherezáda do foyer, kde se po úvodních slovech zástupce ředitele pana Jacka Rudnického a ředitele Afuku Leoše Stehlíka mohli občerstvit vizuálním koktejlem umíchaným z Doteků času.

Důstojné, kvalitní a dojemné. To jsou hlavní dojmy, které si odnáším z nádherné páteční akce. Všechny srdečně zveme do Kielce, za návštěvu stojí nejenom samotná výstava, která potrvá do konce září, a koncerty, ale i město a okolí.

Velký dík si zaslouží tým filharmonie, jmenovitě ředitel filharmonie pan Jacek Rogala, zástupce ředitele pan Jacek Rudnicki, paní Urszula Sokolowska a paní Justyna Mroczek-Gil.  Za pomoc s překlady a tlumočením děkujeme Joanně Fedorowicz a Joanně Janisiewicz z Akademie Anima Mundi. Rádi bychom poděkovali také našemu stálému spolupracovníkovi Ďurimu Tomíkovi za pomoc s propagací.

Díky patří také všem, kdo nám pomohli překročit další hranice a ukázat krásu a nesmrtelnost klasické fotografie, která mluví jednotným jazykem, byť jsou autoři z různých zemí.

 

 

Děkujeme všem autorům:

 

Eliška Blažková, CZ

Kateřina Bukolská, CZ

Fesoi, CZ

Rostislav Krámský, CZ

Tesa Pela, CZ

Miroslav Pokorný, CZ

Radza, CZ

Red, CZ

Stanislav Odvářka, CZ

Haňyčka “Zmatek” Vošoustová, CZ

 

Kveta Bobáková, SK

Peter Drezik, SK,

Evla, SK

František Kolář, SK

Anna Kolářová, SK

Oliver Peržel, SK

Lukáš Procházka, SK

Ester Šabíková, SK

Katarína Šidová, SK

Juraj Tomík, SK

 

Łukasz Brzezińsky, PL

Joanna Fedorowicz, PL

Joanna Janisievicz, PL

Piotr Kwasiżur, PL

Alina Ostrowska, PL

Katarzyna Piętka, PL

Wojtek Piętka, PL

Jolanta Sośinska, PL

 

Žilvinas Glušinskas, LT

 

Foto: Lukáš Mach, Leoš Stehlík, Adam Snochowski