Přeskočit na obsah

Umění na dvorku, v korytě či na ulici

Umění amatérských i profesionálních tvůrců za námi přichází v mnoha podobách anebo jdeme, jedeme, běžíme za ním, jdeme si často vzájemně vstříc. Díky mnoha nadšencům, dobrovolníkům, obdivovatelům a tvůrcům se během roku můžeme potkat s malíři, fotografy, výtvarníky všech oborů v mnoha koutech naší země české. Umění na nás doslova volá z dvorků,  koryta řeky či ulice. Letos jsem prozatím osobně stihla navštívit tři akce, kterým dnes věnuji prostor v DONAHA.

V březnu jsem se účastnila milé akce Free Art Friday Praha, kam můžete donést svůj výtvor a jiný návštěvník si ho zadarmo odnese. Posléze jsem se dozvěděla o osudu jedné mé grafiky, která odcestovala až do slunné Itálie. V červnu jsem si do kalendáře zapsala ‚devátého nejsem doma, jedu do Chebu‘. Jako návštěvník jsem tak okusila atmosféru krásného města, protkaného uměním od shora až dolů – tzv. Chebské dvorky se zde konaly již počtrnácté a nezklamaly! Hned v závěsu 19.června se konala další skvělá akce a to v Rokycanech, kde jsem byla již potřetí pozvána pořadatelem – Rokycanským fotoklubem. Nezklamalo počasí (teda skoro), vystavující, návštěvníci, hudební doprovod, ani kulinářské výtvory vystavujících autorek.

Těší mne pestrost a vytrvalost akcí, těší mne čas strávený se stejně „postiženými“, těší mne možnost potkat umění pod širým nebem a také mne těší čas od času být toho všeho součástí.

 

 

CHEBSKÉ DVORKY 2016

naddvorky

8.-11.6.2016

Postřehy aktivního účastníka: Martin Vraštil vypráví

„Tak máme za sebou další skvělý ročník dvorků. Mezi nejsilnější zážitky určitě patří:

Obrazy uvádějící na dvorky číslo 14 od Dominiky Černé. To mi opravdu vzalo dech, naprostá fantazie. Skvělí mladí bubeníci z Drum Band Františka Zemana. Když mě první den málem shodili z postele, když jsem nabíral spánkem sílu na večer, měl jsem chuť… Ale druhý den jsem se již rád stal členem jejich průvodu městem. Skvělá show. Čistá fotografická práce – Jan Marhold. Skvělý soubor fotografií studentů SUPŠ Karlovy Vary z nějaké fabriky, již si nevzpomenu na jméno. Podle mého skvělá úroveň, stejně jako šaty/masky, které byly u sv. Kláry. Captain Fanta a jeho obrazy mě baví již delší čas, i letos jsem je nevynechal ani jeden den. Stejně tak je každoroční jistota instalace Pátečníků, jejich hravé a zároveň kvalitní práce mě vždycky baví. Velkou radost jsem měl při setkání se současnou tvorbou Samuela Gibaly. Z „šikovného kamarádova syna“ se stal autor, kterého bych jistě nepřehlédl, ani kdybychom se neznali. Krásné a nápadité byly také práce Lázeňských malířek z dvorku č. 3. Velmi zábavný a kvalitní byl souboj fotografických Tichých pošt – tu na dvorku 19 měl na svědomí Spolek a Ohnestrom, dvorek číslo 14 obohatila skupina fotografů, mj. Bořivoj Hořínek, Barbora Liška Karpíšková a další. Tradičně originální a intelekt vyzývající byla instalace Paličatých. Osobně silný zážitek bylo pořizování skupinových fotografií na našem dvorku a v Gallery Coffee… Mimořádné situace také nabídl kostel sv. Mikuláše – od běžné návštěvy, přes kryptu a věž, až po naprosto odzbrojující finální vystoupení v rámci noci kostelů, která si nic nezadala se Sklepáky. Skvělá panenka ve stejkárně, mochito v Gallery Coffee. Odpor k pobývání v davu mě připravil o jistě skvělou Lenku Dusilovou a Zrní, nicméně jsem na koncerty slyšel jen chválu. Uteklo to ale strašně rychle…“

poddvorky poddvorky2

 

 

Rokycanské Koryto 2016

nadkoryto

19.6.2016

slova na závěr člena Rokycanského fotoklubu, organizátora a propagátora akce Martina Vraštila

„Tak je to za námi, je to za Korytem. Moc všem díky za účast, zvláště těm, kteří s námi byli poprvé a doufáme, že ne naposledy. Jsem z těch všech dojmů úplně za rohem. Já snad neusnu! Škoda, že nás déšť připravil o pár hodin výstavy, ale snad to hudba vynahradila. Kdo se nenechá odradit, s tím se těšíme zase za rok v červnu. Byli jste skvělí!„

podkoryto2 podkoryto

 

 

 

Free Art Friday Praha 2016

nadfree

AKTUÁlNÍ!

3.7., 17.7., 31.7., 28.8., 11.09. 2016

Malujete či fotíte, děláte jinou originální uměleckou činnost (sošky, restaurování, koláže …), ale Vaše práce se do galerie jen tak nedostane, ale přitom ji nechcete nechat jen v šuplíku? Jste to právě Vy – amatérští umělci, ale i „zapomenutí“ profesionálové, pro které je určena akce Free Art Friday. V Praze tato akce proběhla již čtyřikrát a vždy s velkým ohlasem jak umělců, veřejnosti, i samotných galeristů, kteří oslovují na místě konání umělce s nabídkami výstav.

Přijďte v uvedených datech do Clubu Cross, kde budou díla zdarma!!!
Umělci tvořící malby, kresby, náčrty, fotky, sochy nebo instalace, zanechají své díla na ,,ulici“ nebo v místě konání akce.
Každý návštěvník, který si jedno dílo vyhlédne, si jej může odnést zdarma domů. Fotografie s dílem pak sdílí přes sociální sítě. Umělci se tak lépe dostanou do podvědomí lidí.

freeartfridaypraha@gmail.com

podfree2 podfree

 

úvodní foto: Katy Bukolská

foto Rokycanské Koryto: Kateřina Jonášová

foto Chebské dvorky: Kodak Panoram No. 1 Martin Vraštil, Kateřina Jonášová

foto Free Art Friday Praha : zdroj FB

 

Zdroje: Chebské dvorky 2016Rokycanské Koryto 2016Free Art Friday 2016