Přeskočit na obsah

Šaty dělají člověka

Přísloví ‚šaty dělají člověka‘ je notoricky známé. Je to jen otřepané klišé? Nebo může být móda užitečný nástroj a smysluplná součást povinné životní výbavy každého ‚hommo socialis‘?

*

Dlouhodobý pobyt v Londýně mi dal spoustu zajímavých zkušeností. Třeba čerstvý přístup k oblékání. Nejdřív mi kanárkovský styl Britek připadal směšný, ale postupně jsem si na jejich hravost a drzost docela zvykla. Nicméně chápu, že mírné ostrovní klima přeje balerínkám a odhalené kůži o něco víc než naše čtyři roční období. Zkrátka módu lze vnímat na mnoha úrovních. V následujících řádcích vám představím alespoň špetku z know how jedné moc šikovné dvojice Irena Vokrojová a Šárka Šustrová a jejich projektu Outfitmania.

Minulou neděli jsem sice pozdě a se zdravou dávkou skepse, ale v dobré náladě dorazila na jejich seminář o stylu oblékání. Těšila jsem se na příjemně strávený den s holčičí tématikou, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že mi tyhle sympatické dámy úspěšně naboří moji utkvělou představu ‚svůj styl už mám a nehodlám ho měnit‘.

Irča nás hned v úvodu ujistila, že není třeba se oblékat podle posledních módních trendů, ale je dobré je znát. Hm, na tom asi něco bude … Vzápětí ovšem ťala do živého. Respektive do tělových silonek. „Ani když je mi zima? Nikdy. Ani na ples? Nikam! Pokud silonky, tak jedině tmavé.“ Moje sousedka zrudla a kvapně zastrčila nohy pod stůl. „Kůže v nich nedýchá a mimochodem, podívejte se do zrcadla, co udělají opticky s vašimi nožkami.“

I následující rady mi dávaly smysl a už nás tolik nerozhodily; i když polemika se občas rozpoutala. Dámy čelily našim zakořeněným módním představám se stoickým klidem. K praktickému dokreslení prohřešků se Irča nebála sáhnout pro termíny jako ‚nárazníky‘, ‚ramena jako brankář‘ či ‚obtažená jako šprcka‘. Jazykoví puristé omluví, ale já jsem díky těmto pregnantním vložkám některé věci rychleji pochopila. A hlavně, s nadhledem a úsměvem jde všechno líp.

Abychom celou dobu jen pasivně neposlouchaly, holky nám nachystaly několik kreativních cvičení (např. ‚Obleč si svou celebritu‘). Praktická žena ve mě ocenila tipy typu trenčkot místo softšelky nebo kde sehnat nejpohodlnější baleríny a spodní prádlo. A mé já, milující pohodlíčko, si konečně oddechlo po ujištění profíka o zbytnosti nošení vysokých podpatků. Kde je psáno, že žena je elegantní pouze na jehlách? I když pravdou je, že nohy v nich vypadají mnohem lépe. V módě neexistují dogmata a kompromisy v podobě ohyzdných minipodpatečků a klínků jsou horší než snaha vyhovět trendům. Raději choďte bez. Míněno podpatků nikoliv nahoře. Při této všeobecné výtce se jedna z účastnic ještě víc zachumlala do svého svetříku.

Odpoledne se ujala slova Šárka a přišel na řadu hlubší pohled na oblast módy a její historii. Zjistily jsme, že mnohdy nevíme vůbec nic o původu tzv. ikonických kousků. Vše souvisí se vším a móda se odjakživa prolínala s uměním, kulturou a společenským děním. Bez povědomí souvislostí se trendy opravdu mohou stát pouhým vyjádřením statusu. Proto patří Irče se Šárkou dík, že to vzaly z gruntu a z ostra. Podařilo se jim u mne probudit touhu učit se i nadále, jak být skrze módu jistější v kramflecích, atraktivnější a úspěšnější nejen v práci, ale i v životě obecně.

*

Více informací o Outfitmanii, aktivitách a připravovaných seminářích (nejen pro dámy) najdete na jejich blogu, facebookových stránkách a instagramu