Přeskočit na obsah

Šárka Češková: Být sám sebou v ‚jiném‘ světě

Po letní pauze se mé otázky vracejí a autoři jsou připraveni odpovídat. Pro dnešek v DONAHA nám svou cestu k fotografii prozradí fotografka a malířka, která nepropadá, nezarůstá a každé rozhodnutí ji posouvá vpřed. Šárka Češková fotografuje a maluje, když má něco na srdci, místo slov k nám promlouvají její fotografie a obrazy.

 

Jaká byla Vaše cesta k umění?

Vzpomínám na holčičku, která ráda kreslila. Vzpomínám na děvče, které mělo sen být malířkou po pradědovi. Vzpomínám na slečnu, pro kterou studium na umělecké škole bylo koníčkem. Vzpomínám na dívku, která dokázala koupelnu několikrát za měsíc proměnit ve foto komoru.

 

Jakému žánru se věnujete a z jakého důvodu?

Fotografie, malba, kresba, poezie. Těžko definovat to, co do všeho dávám. Jsou to momentální stavy, myšlenky, vzpomínky. Vše, co mi v tu chvíli nejen dává smysl, ale především to, co potřebuji sdělit.

„Dílo, které člověk vytváří, není nic jiného než forma deníku.“ (Pablo Picasso) Krásná věta. Vypovídající.

 

13989566_10207120354029186_491753885_n

 

Co vám to, co děláte, dává či bere?

Neuvěřitelná možnost být sama sebou a jak již delší dobu říkám, být ‚v jiném světě‘. V takovém, který si vytvořím v hlavě. Je mnohdy smutný, občas veselý, ale tvořím ho svobodně a vlastně ráda.

 

Jaké pocity prožíváte při tvorbě?

Aktuální. Různé. Tak jako jiní lidé u činností, kterým v tu chvíli věnují svůj čas na jiném místě. Umění mluví. Mluví za mě. Jaký obraz, takový stav mysli při jeho tvorbě. Avšak pocity „po„, ty jsou podstatné. Jako když spisovatel dokončí svůj psaný příběh. Stav uvolnění, smíření, volnosti.

 

Kdo či co je Vaší múzou?

Nemám jednoznačnou odpověď. Procházka přírodou? Ano, mnohdy tomu tak je. Ale především maluji a fotím, když mám něco na srdci a není posluchač. Maluji a fotím, když mám něco na srdci, ale nenacházím správná slova.

 

13956966_10207120354309193_1751469170_n

 

Jaký je Váš cíl, sen, přání?

Přání si plním a stávají se postupně skutečností. Už vím, že všechno má svůj čas a „co dnes považuji za nemožné, zítra uskutečním.“

„Cílem umění není sen, nýbrž život.“ (Romain Rolland)

Moje přání a současně i cíle v pěti bodech: klid na duši svých blízkých a milovaných, klid na duši mé, nepropadat, nezarůstat, vždy se rozhodnout (i špatné rozhodnutí je posun), smířit se

 

Věnujete se malbě a kresbě. Co jiného vám přináší než fotografie?

Ruce od barev, tváře od barev, možnost mít od barev záclony, koberec. A teď trochu vážněji. Pomocí malby a kresby se uvolním mnohem více. Možnost tvorby většího rozměru, většího rozmachu.

 

13942417_10207120354469197_1417059939_n

 

Litujete něčeho v životě?

Mnohého. Vím, že kdejakému kopanci, který mám za sebou, se dalo předejít. Ale učím se. A učit se stále budu. Všechny ostny, které mi ponechaly jizvy, mi dávají smysl jít dál. Jinak, lépe. A především díky nim jsem dnes taková, jaká jsem.

Děkuji za rozhovor a přeji klid duši nejen Vaší!

 

Šárka Češková – výtvarná tvorba, fotografická tvorba