Přeskočit na obsah

Pondělník o krtečkovi

Dřevo je úžasný materiál …voní, je relativně lehké, dobře se zpracovává a vydrží i kruté zacházení dětských ručiček. Někteří z vás možná ještě pamatují kačenku na provázku, stavebnice z kostek či navlíkací korálky.

Kdysi bylo pro výrobu hraček dřevo běžné, než ho nahradily levné plasty. Dnes tento materiál zažívá ve jménu návratu k přirozenosti opět boom. Rodiče odmítají, aby jejich děti cumlaly jedovaté plasty z Číny a tak se vrací tradice českých hand-made dřevěných hraček.

  • Víte, že existuje dřevěné pexeso, magnetické divadlo nebo maxi Člověče nezlob se?

  • Tušíte, že figurka Milerova krtečka projde pod rukama minimálně 8 lidem, než se objeví na pultech?

  • Věříte, že se prkna mastí kravským sádlem, aby třením ve strojích nevzplanula?

Detoa dostala v roce 2004 licenci na výrobu Krtečka pod podmínkou, že se očička kreslí ručně.

Všem zvídavým milovníkům dřeva, rodičům s dětmi či hravým jedincům doporučujeme navštívit jizerskohorské Muzeum výroby hraček v Jiřetíně pod Bukovkou, kde se vyrábějí dřevěné hračky nepřetržitě již od roku 1908!

K výrobě se stále využívají původní stroje ze třicátých let, které si umí v továrně sami opravit.

Ohromná několikapatrová budova továrny tvoří dominantu širokého okolí. Ne náhodou svým tvarem připomíná parník. Původní architektonický záměr byl totiž postavit továrnu na řece Kamenici a zajistit tak vodní pohon strojů. Geniální myšlenku se bohužel tvůrcům nepodařilo dotáhnout. I tak stojí továrna s muzeem za návštěvu.