Přeskočit na obsah

Petr Josek – Tak jsem fotil

Nedávno proběhla v pražské galerii Czech Photo Centre vernisáž retrospektivní výstavy fotožurnalisty Petra Joska pod názvem Tak jsem fotil. Výstava je k vidění do 1.12., představuje čtyřicet let autorovy práce a rozhodně stojí za shlédnutí.

Kromě válečných fotografií (bývalá Jugoslávie, postsovětské republiky, Rusko nebo Irák) jsou vystaveny fotografie z oblasti sportu a každodenního života, které tvoří nedílnou součást práce agenturního fotografa.

Měla jsem možnost při instalaci výstavy prohodit se sympatickým autorem pár slov a následně vznikl na dálku tento mini rozhovor aneb

„Pět Pé Pro Pana Petra“

PERFEKTNÍ FOTKA *Co Vás jako první napadne, když se řekne dokonalá fotografie?

Dokonalá fotka je ta, která vás na první pohled zaujme a nepřestane vás bavit ani po čase. To asi asi není popis dokonalé fotografie, ale nic není dokonalé.

PESTROST *Máte opravdu široký záběr. Existuje téma nebo situace, které jste ještě nefotil a rád byste?

Nějak mne zrovna nenapadá situace, po které bych toužil, ale rád bych si ještě někdy zafotil v krásném ateliéru s perfektním zařízením.

PĚKNĚ ZBLÍZKA *Používáte při focení reportáží teleobjektiv nebo fotíte zblízka? 

Při focení používám jak teleobjektiv, tak i široká skla, výběr záleží na tom, co chci fotografií ukázat.

PES *Za fotografii psa v Uherském Hradišti jste získal cenu Fotografie roku. Fotí se zvířata snadněji než lidé?

Já myslím, že v tom není nějaký velký rozdíl, to záleží na lidech i na zvířatech.

PŘED A PO *Jaké vnímáte rozdíly v reportážní fotografii před třiceti lety a dnes?

Před třiceti lety se fotilo na film a člověk byl v lepším případě omezen počtem 36 snímků na filmu. Dnes to víceméně můžete téměř filmovat.

O autorovi – Petr Josek (*1952, Brno)

Fotografem ani nechtěl být, ale shodou náhod se jím přes různé profese nakonec stal. Dlouho fotil pro sebe do „šuplíku“, poté v roce 1983 získal místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér.

Děkujeme autorovi za ochotu a ředitelce Czech Photo Centre Veronice Souralové za vstřícnost. Zde si můžete prohlédnout fotogalerii z vernisáže.

Foto: Markéta Kolínská