Přeskočit na obsah

Patti Smith – Suvenýry mého putování

„Někdy, když zatoužím po tichu, obrátím pozornost ke svému Land 250. Focení Polaroidem mne spojuje s okamžikem. Jsou to upomínky na radostnou samotu.“ (Patti Smith)

_

Ne každý ví, že legendární americká punkerka, spisovatelka a básnířka Patti Smith (* 1946) je od konce šedesátých let také autorkou kreseb a fotografií.

Když bylo Patti osm, dostala od své matky sbírku básní a kreseb od Williama Blakea (Songs of Innocence), která ji okouzlila natolik, že začala ilustrovat své vlastní povídky. Ve dvaceti vytvářela velké kresby propojené s jazykem. Toužila slyšet, co napsala, tak svá díla přednášela spojením slova s elektrickou kytarou.

***

„Jazyk, obraz a představení, všechno usiluje o stejnou věc – touhu komunikovat.“

CA2011_07archive_2413_FondationCartierpourlartcontemporain-1

 

 

 

 

 

 

První polaroidy nafotila na počátku 70. let pro své koláže. Většina z nich se nedochovala. V 80. letech používala německý Minox 35EL.  V roce 1995, po smrti manžela, nebyla schopná soustředit se na složitý proces kreslení, nahrávání či psaní básní. Potřeba bezprostřednosti ji opět přivedla k Polaroidu. Vybrala si vintage Land 100. Tato okamžitá metoda jí osvobozovala. V roce 2002 přešla k vintage Land 250 od Zeiss Ikon.

„I když je trochu výstřední, líbí se mi jeho technická jednoduchost – blízko/daleko, tma/světlo.“

4948041388_a205b8db84_b

Nějakou dobu měla vlastní pokoj na MacDougal Street v New Yorku. Dřív tam bylo po celá desetiletí řeznictví, poté prádelna. Těšilo ji mít prostor, kde mohla pracovat bez vyrušování. Zaměřila se na objekty, zdánlivě skromné, ale pro ni vzácné. Když ztratila svůj malý ateliér a vyrazila do světa, Land 250 byl vždy po ruce.

 

 

***

Polaroidy z americké výstavy a knihy Camera Solo:

„Nejsem fotografka, přesto mi focení dává pocit jednoty a osobní spokojenosti. Fotky jsou pozůstatky mého života. Suvenýry mého putování. „

16well-smith-custom3-tmagArticle

Lžíce a vidlička Arthura Rimbauda (vpravo)

patti-smith-polaroids-Benedict-XV-slippers-william-blake-life-mask

Posmrtná maska Williama Blakea (vpravo)

 

 

 

 

 

 

screen-shot-2011-10-22-at-10-23-28-am

“Fender Duo-Sonic Pickguard” (vpravo)

screen-shot-2011-10-22-at-10-22-54-am

Šálek mého otce (vpravo)

 

 

 

 

 

_