Přeskočit na obsah

Numen – nová inspirativní rubrika

AFUK Numen

Co vlastně znamená In-spirace? V běžné řeči podnět, nápad, tvořivé nadšení, nával kreativity. V lékařském překladu „v-dech-ování“. Bez dechu by nebyl život. Občas říkáme, že nás „něco dusí“, že to nemůžeme „rozdýchat“, že se potřebujeme „znovu nadechnout“. Dech nás provází od začátku do konce.

Opravdu šťastní jsme, když tvoříme. Inspiraci pro kreativitu v-dech-ujeme při poslechu hudby, při pohledu na krásy umění i přírody. S vý-dechem tvoříme a in-spirujeme tak druhé. Každý to má v sobě. Tu moc být tvořitelem svého vlastního vesmíru. Máma, který upeče skvělý dort, dívka, která se vkusně oblékne, dítě, které si bezstarostně hraje, i děda, který rád vypráví dávné příběhy. Občas každý z nás pocítí „závan“ kreativity a je jen na nás, zda se zhluboka na-dechneme a začneme v-dechovat – in-spirovat – tvořit.

Nová páteční rubrika NUMEN (z lat. božská přítomnost, ve špan. Múza) si dává za cíl podněcovat ke tvoření.  To, zda pocítíme čerstvý vánek a s ná-dechech se pustíme do nových dobrodružství, je už jen a jen na nás.

Pojďme si hrát jako děti, a jako Múzy se navzájem in-spirovat. 3,2,1….nádech!

 

„Když se neumíš rozdělit, budu ti to muset vzít.“

Mica Angela Hendricks, umělkyně a matka 4leté Myly, uslyšela tato slova od své dcery poté, co se jí snažila zabránit v „počmárání“ svých rozpracovaných kreseb. Když malá Myla obrátila větu, kterou od své matky slyšela jistě mnohokrát, proti ní samotné, vše se změnilo. Mica neměla jinou volbu, než dovolit Myle podílet se na dokončování svých kreseb.

art3jpeg

art7

 

Brzy měly celou sbírku společných děl a po nějaké době Myla začínala každé ráno prohlížením matčiných kreseb a otázkou: „Máš pro mě dnes nějakou hlavu?“

art4

Poté, co její dcera namaluje obrysy, Mica je vybarví  a umělecké dílo je hotové.

art8

art6

Mica tvrdí, že jí tyto zážitky s vlastní dcerou naučily mnohé o tom, co je to být umělec. Aby se mohly stát úžasné věci, je potřeba vzdát se kontroly. Kdo z vás to taky zkusí?