Přeskočit na obsah

Mít to správné oko

Na rozhovoru je náramné, že ač se ptám stále stejně, odpovědí se dočkám vždy jiných. Mohou si být zdánlivě v něčem podobné, či se dokonce v určitých momentech shodují, ale vždy jsou originální a obohacující neb moji hosté jsou originální a obohacující.

Baví mne neskonale ten kontrast odpovědí, ve kterých se nacházím a v čem plavu, co je mi blízké, co jsem zažila na vlastní kůži a co je mi vzdálené na hony, o čem nemám ani páru. Obojí mne naplňuje. Osobně mi nejde o kvantum nových informací, více se zaobírám emocemi, které autora během tvoření obklopují, vynořují se či mizí, co každého tvořícího autora inspiruje, motivuje. Nejčastěji je pro mé zpovídané múzou matka příroda, její živly, děti, partner anebo něco neuchopitelného a neidentifikovatelného jako UFO létající kolem umělcovy hlavy.

20160928_192019_hdr 20160928_191956_hdr

Nejméně je pro mne důležité, jak to své umění dotyční dělají, jejich volba aparátu, technologie zpracování, použití materiálu, jejich know-how. To vše je možná zajímavou informací pro ty, co sami tápou a hledají svou cestu, či pro začínající tvůrce či pro ty, co potřebují přesný návod a vedení a nebo pro ty, co poměřují své schopnosti s ostatními a technickým parametrům dávají největší váhu.

Já osobně preferuji, čím déle se fotografií zaobírám, zjednodušit proces tvorby, možná lenost, přicházející demence či osvícení? Méně chemie, méně materiálu, málo pomůcek, co nejmenší fotoaparát, co nejméně práce…pak mi zbývá čas a čistá hlava na to, co mám nejraději a proč se tím vlastně zabývám – samotné tvoření – pro mne dialog s obrazem.

Zajímá mne poznávat začátky tvůrčích cest, jejich průběh, sny a cíle, jejich úspěchy a nebo naopak neúspěch, pokud se k nějakému přiznají, ne že bych si mnula ruce nad neštěstím druhých, ale tak poznám, že dotyčný zůstal stále člověkem s nohama na zemi, co chybuje a nestydí se za to.

Co mě opravdu těší se železnou pravidelností číst, je fakt, že autorům jejich tvorba přináší radost. Snad není nic důležitějšího, neb jejich radost se násobí tou naší, takové „perpetum mobile pozitivní energie“, autor -divák, divák – autor.

Všichni autoři mají společnou jednu schopnost a to schopnost „vidět“. Vidí svět svým vlastním způsobem a skrze umění nám ho představují. Můžu pouze dodat za mnohé, děkuji.

Foto: Kateřina Bukolská