Přeskočit na obsah

Listování v Archivu

Na holešovickém Doxu se otáčí červená lebka Davida Černého svítící do prosincového večera a k budově se schází pro tento čas neobvyklé množství lidí. Listování v Doxu 2 je oficiální název akce, kvůli které sem většina z nich míří.

Když vystoupám budovou do Archivu výtvarného umění, kde se událost koná, vidím, že se mám taky co otáčet. V krabicích s knihami již loví desítky rukou, aby vybraly z široké škály knih nejen o umění, ale také nepřeberného množství poezie a beletrie, to nejlepší, navíc za symbolickou cenu. Monografie Jana Preislera, katalog Václava Boštíka z dávných předrevolučních dob, Toyen a Štýrský nebo Opožděné reportáže Ladislava Mňačka zaujaly mne, ale myslím, že i většina lidí kolem si pro sebe našla něco zajímavého.

DSC_0952listovani2

 

 

 

 

 

Bylo by ale málo zaměřit se jen na radost z objevených knih. Večer byl koncipován jako prohlídka Archivu spojená se seznámením a oslavou nové podoby informačního systému abART. Na programu byl rovněž koncert Martina Tvrdého a promítání filmů studentů uměleckých vysokých škol, které tvůrci sami představili. Uprostřed předvánočního komerčního shonu byla akce ojedinělá. Jakýsi ostrůvek uvolněnosti a dobré vůle spojený s uměním a literaturou.

_

Text: Jan Dytrych

Foto: Veronika Vacková a Izabelle Imam

Více o centru současného umění a program najdete zde