Přeskočit na obsah

Intenzivně dobré světlo Luciena Clergue

Měl výsadní právo zachytit intimitu života svých přátel, malíře Pabla Picassa a básníka Jeana CocteauBěhem devíti měsíců vymyslel příběh v troskách Arles, kde postavy jako harlekýn, houslista, tanečnice, akrobat, umělec na hrazdě znovu vytváří jeho melancholické a poetické dětské hřiště.

S barevnou fotografií aktů začíná v roce 1975 v prostředí města a v roce 1980 na amerických pouštích. Vchází do do města New York, kde objevuje „Zebra akty“. Camargue-přírodní park v oblasti Provance – jeho okem můžeme pozorovat močály, mech, zaplavenou révu, písek. Od mrtvé slepice v blízkosti řeky Rhona až po mrtvé ptáky během studené zimy roku 1956 trénuje své vidění a přináší smrt na světlo. Oslavuje Venuši vycházející z moře a přivádí ji do pouště, lesa, na pláž či do města.

Lucien Clergue (14. 8. 1934 – 15. 11. 2014)

lucienclergueFotografoval to, co bylo jádrem jeho každodenního života. Pracoval pouze s denním světlem, silným a intenzivním. Voda, písek, moře, život, smrt, ženské tělo, biologická evoluce na zemi nebo corrida a jeho milovaní býci. To vše a mnohem více je geniálně zachyceno okem francouzského fotografa Luciena Clergue, který zemřel přesně před 2 lety.