Přeskočit na obsah

Fotky z koše

„Poezie je omyl a proto je třeba mít špatný foťák.“ To tvrdil Miroslav Tichý, kontroverzní fotograf a podivín se smyslem pro humor.  Blázni jsou podle něj ti, kterých je míň. S ‚pinholkami‘ fotí skutečně menšina fotografů. Přitom jsou to levné, jednoduché a zábavné společnice. Třeba vás tento článek inspiruje k nové vášni.

Říká se, že dokonalost je nudná. Reklamy na nejmodernější fotoaparáty se nám snaží snaží natlouct do hlavy pravý opak. Snímky z tzv. camery obscury jsou všechno, jen ne technicky perfektní. Jejich dokonalost tkví v omezené kontrole a předvídatelnosti výsledku a nezřetelnosti, kteréžto odrážejí těžko uchopitelnou skutečnost.

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Dírkovou komoru si může vyrobit opravdu každý, téměř z čehokoliv. Takový s láskou po domácku vymazlený foťáček má mnoho výhod, od nízké ceny přes přátelskost vůči životnímu prostředí. Je to ideální víkendová zábava pro kutílky. Jednoduchost výroby pinholek nabízí tisíce možností originální seberealizace. Pro představu a inspiraci jsme vybrali pár kuriózních kousků z celého světa …

 

Pinholka z mušle od Paola Gioliho a 12ti dílný polyptych z budíku od Joechena Dietricha

shellcam clock1

 

Francesco Capponi zasadil pinholku do olivníku, Donald Lawrence s ní fotí pod hladinou

tree Underwater-pinhole-camera

 

Paolo Gioli šel ještě dál. Jako nejjednodušší dírková komora mu posloužilo jeho vlastní tělo. Až vám bude příště někdo hrozit pěstí, neděste se, možná jen vyletí ptáček!

pugnostenopeica.rounded-corners1

 

Tato technicky propracovaná 4 „x 5“ dírková komora s názvem „Heart camera“ je vyrobena z hliníku, titanu, akrylu, formaldehydu a srdce dítěte. Americký umělec Wayne Martin Belger navrhl tuto srdeční komoru pro svou sérii fotografií těhotných žen, která zkoumá autorův vztah k jeho bratrovi dvojčeti, který zemřel při narození.

heart

Na závěr reakce Miroslava Tichého na skvrnu na fotografii:

Miroslav Tichy„Chyba, chyba. To dělá tu poésii, tu malířskou kvalitu. Filozofie myslí abstraktně, ale fotografie to je něco konkrétního, to je vjem. Oko, to, co vidíš. To musíš mít v první řadě špatný aparát!

Jestli chceš být slavný, musíš něco dělat tak blbě, že tak blbě to na světě nikdo neudělá! Ne tak pěkně, krásně vypiplaný, to nikoho nezajímá,“

_

Náhledové foto a tyto dva snímky byly pořízeny na srazu v Rokytnici 8.-9.5. dírkovou komorou z odpadkového koše Trash Can 273. Autor: Zdeněk Kamrla.

Kosh_01_1 Kosh_03_4