Přeskočit na obsah

Eiko má ráda nahotu

Stojí před objektivem nejraději nahá. Přiznává se k exhibicionismu a nahotu vnímá jako přirozený a čistý  projev svobody a rebelie zároveň. Když jsem před 5 lety začínala fotografovat a ona byla na počátku své dráhy fotomodelingu, měla jsem to štěstí ji potkat. Krásná, inteligentní, vtipná, kreativní „modelína“ Eiko dnes v DONAHA.

*

Kde jsou počátky tvého pózování před fotoaparátem?

Kamarád mi poradil, že bych se mohla živit jako fotomodelka. Tak jsem to zkusila na fotopátračce a později na model-kartei a ono to vyšlo. Ráda si dělám věci po svém a na vlastní pěst, tak jsem nikdy nespolupracovala s agenturou.

 

Co tě k tomu vede, jsi exhibicionista? Popiš nám své pocity před kamerou.

 Ano, jsem exhibicionistka, navíc mi focení masíruje ego. Ze začátku mi focení celkem pomohlo narovnat drobně pochroumané sebevědomí. Co se týče aktů, nahotu vnímám jako něco zcela čistého a přirozeného a moc nechápu, proč se za ni společnosti stydí a zakazuje ji – focení aktů je pro mě projevem svobody a tak trochu rebelií. Další důvod, fotografové jsou obecně dost kreativní a zajímaví lidé, baví mě s nimi trávit čas, během focení se poznat, bavit se o dalších zájmech, rodině, partnerech a jejich postoji k focení. Ráda poznávám nové lidi. A pak jsou tu peníze – není nad to si vydělávat tím, co vás baví a čím se seberealizujete.

 

Je nějaký klíč dle kterého si vybíráš s kým budeš fotit?

Způsob komunikace. I když si s fotografem vyměním třeba jen pár vět, jde z nich poznat, zda mu jde vážně o focení nebo soulož.

 

Máš nějaké své soukromé pojmenování pro modelku a fotografa?

Tak asi celkem obligátní modelína a cvakálek.

 

David Skoumal

David Skoumal

 

Jak se na tvou zálibu focení aktů dívá tvá rodina, přátelé, manžel? Stalo se ti, že focení negativně ovlivnilo tvé vztahy s blízkými?

Rodina se s tím, že fotím akty, srovnala. Ale ani ze začátku, kdy z toho byli na rozpacích, mi do toho nemluvili. V naší rodině se hodně klade důraz na svobodu rozhodnutí, jak se svým životem naložíme. Co se partnera týče, můj bývalý mé focení toleroval, ale nepřál si, aby se o tom dozvěděla jeho rodina. V té době jsem si pochvalovala jeho tolerování toho, že fotím akty se zcela cizími muži. Pak jsem poznala svého současného partnera, dnes manžela. Mé focení se mu vyloženě líbí, v týdnu, co jsme spolu začali chodit, si mými fotkami oblepil byt. Na plochu notebooku si dal jeden z mých aktů a příležitostně jej ukazoval kamarádům. Mamince prozradil, že fotím akty asi hodinu poté, co nás představil (zeptala se, kolik beru, a pak si povzdechla, že být mladší a štíhlejší…).

A kamarádi? Asi je to tím, že v larpové komunitě jsou všichni tak trochu exhibicionisté, ale nesetkala jsem se s žádnou negativní reakcí.

 

Vnímáš rozdíl mezi prací fotografa a fotografky, myslím styl práce, komunikace?

Vzhledem k tomu, jak malé množství fotografek fotí jiné ženy, nemohu srovnávat. Nicméně přijde mi, že akty fotografek postrádají erotický náboj.

 

Niv Eshel

Niv Eshel

 

Máš nějakou vyloženě negativní zkušenost za dobu, co se focení věnuješ?

Za šest let ani jednu vysloveně negativní. Jednu spíš vtipnou. Fotograf mi řekl, že si mám na focení donést boty s podpatkem minimálně 10 cm dlouhým. Vzala jsem tedy své nejvyšší boty a vyrazila. Když jsme se setkali, muž vytáhl pravítko a podpatky přeměřil. „Měří jen 9 cm. Nemůžeme fotit, na shledanou.“

 

Jaký styl práce máš ráda, improvizace či přesná koncepce?

Většinou mi nevyhovuje ani jeden z těchto extrémů. Nejlepší je, když má fotograf dopředu inspiraci a nápady, co chce tvořit, ale během focení se na sebe naladíme a původní záměr nám slouží jen jako vodítko, které usměrňuje tvůrčí proud.

 

Máš chuť se postavit na druhou stranu fotoaparátu a být pánem situace? Fotografuješ a pokud ano, co?

Dřív jsem fotila hodně, hlavně makro bezobratlých živočichů. Taky mě bavilo fotit na cestách. Pak jsem ale zlenivěla a přenechala dokumentaci našeho života na manželovi.

 

jiří miklo

Jiří Miklo

 

Máš nějaký sen jako modelka?

Ráda bych pořádala v roli organizátorky workshopy v mém vysněném domě (který doufám zrealizujeme v nadcházejících pár letech). Za dobu, co fotím, jsem potkala super holky a kluky, které si dokážu představit jako modelky, lektory a spolupracovníky na workshopu.

 

Děkuji ti za rozhovor a přeji šťastnou cestu za tvým snem!

 

portret k cvEiko – Fotomodelingu se aktivně věnuji 6 let. V posledních dvou letech fotím převážně v zahraničí (Rakousko, Německo, Izrael).
Roky jsem se věnovala činohře (na amatérské úrovni), poslední dva roky jsem přesedlala na improvizaci. Navíc se již tři roky věnuji tvoření a hraní larpů (obsahujících též prvky improvizace). Hrála jsem dvě krátké role ve filmu a byla jsem jednou z kandidátek na hlavní roli ve filmu Já, Olga Hepnarová.

 

eiko.fotopatracka.cz

https://www.model-kartei.de/portfolios/model/348835/eiko/

https://www.facebook.com/fotomodelkaEiko/?fref=ts

 

Náhledové foto: Kateřina Bukolská