Přeskočit na obsah

Diane Arbus: Příliš ošklivá krása

Považovala fotografování za nemravné a poprvé se při tom cítila perverzně. Ráda chodila na místa, kde nikdy nebyla. Naučila se, jak procházet dveřmi zvenčí dovnitř. Toužila zachycovat prostor mezi tím, kým člověk je a kým si myslí, že je. Americká fotografka Diane Arbus v Péčku.

Diane Arbus (14.3. 1923 – 26.7. 1971), inteligentní a všímavá autorka, okouzlující a vášnivá žena, ale i povrchní pesimistka. Byla odhodlaná ukázat světu to, k čemu se obracel zády. Ošklivost, deformitu, anomálie. Emoční otevřenost činí člověka zranitelným a proto jsou blázince plné lidí, kteří nedokážou unést tíhu světa. Diane zápasila celý život s depresí. Měla odvahu postavit se démonům, ale nakonec podlehla „chemickému blues“. Bylo jí 48, když prošla dveřmi na druhou stranu.

Pojďme se podívat do zákulisí některých autorčiných fotografií.

 

Identical twins, Roselle, N.J. 1967

Twins

Sandro Miller (2014) vs Diane Arbus: Identical twins, Roselle, N.J. 1967

Dvojčatům Cathleen and Colleen Wade bylo sedm let, když je autorka objevila na vánočním večírku pro dvojčata a trojčata. Diane se zajímala o otázku identity, zkoumala normalitu v bizarnosti a bizarnost v normalitě. Otec dvojčat prý o fotografii prohlásil, že je to ta nejhorší podobnost, jakou kdy viděl. Přesto se snímek stal ikonou (inspiroval například slavnou scénu ve filmu The Shining s Jackem Nicholsonem či fotografa Sandro Millera) a desátou nejdražší fotografií. Děvčata vlastnící originál si tak přišla na 600,000 dolarů.

 

Jewish giant at home with his parents in the Bronx, NY, 1970

giant

Jewish giant at home with his parents in the Bronx, NY, 1970

Obr Eddie Carmel měl v dětství normální výšku. Nekontrolovatelně růst začal až v dospívání, kdy se mu v důsledku nádoru hypofýzy rozvinula tehdy neléčitelná akromegalie. Výška se vyšplhala k 2,32 m. Díky svému stavu získal jistou slávu, účinkoval v ‚béčkových‘ filmech a v cirkuse. Zemřel v 36 letech, pouze dva roky poté, co Diane Arbus pořídila snímek.

 

„A very young baby, NYC 1968″

diane-arbus-a-very-young-baby-n-y-c-1968

„A very young baby, NYC 1968″

Tento snímek je méně známý než jiné autorčiny fotografie, ale jeho příběh je neméně zajímavý. Fotografie je jednou z mnoha fotek nemluvňat, které Diane udělala pro Harper´s Bazaar v roce 1968. Dítě na snímku je Anderson Cooper, nyní zpravodaj CNN a syn Glorie Vanderbilt. Před zveřejněním zavolal redaktor Vanderbiltové, aby se ujistil, zda souhlasí se zveřejněním jména jejího syna u fotografie. Obávali se, že by pro ni „mohl být snímek trochu znepokojující“. Matka dala zelenou a dnes visí fotografie na stěně v ložnici Coopera, který ji považuje za „úžasnou“

 

 

„Child with Toy Hand Grenade in Central Park, NYC 1962“

Diane Arbus „Dítě s atrapou ručního granátu v Central Parku“