Přeskočit na obsah

Děrovaný Pondělník

Střípky z víkendového kaleidoskopu zážitků v Nitře a Banské Štiavnici.

Víkend začal už v pátek v autobuse do Nitry. V batohu mi cinkaly plechovky – přípravu na sobotní workshop výroby pinholek jsem nehodlala podcenit. S AFUKem jezdím do fotogalerie Trafačka svátečně, o to víc se tam pokaždé těším. Šestihodinová cesta oprýskaným busem byla peklo pro záda a nohy, ovšem díky materiálu na workshop (rozuměj alkohol v plechu) jsem se seznámila s fajn párem z Liberce. Libé „tssssss“ (rozuměj nesmělé otevření cideru) otočilo pána na sedačce přede mnou a spolu s jeho paní jsme se prokecali nejen o fotografii až k Brnu. Jako dárek jsem dostala prázdnou plechovku Gambrinus a slíbila, že bude využitá při výrobě. V Brně přistoupil Vláďa Hudeček, nadšený digitální pinholista, a ochotně mi zbývající tři hodiny pomáhal dochystat zbytek plechového materiálu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

V sobotu o deváté jsme se sešli v Trafačce s majitelem Františkem Kolářem, lektorem Tomem Hudečkem a šesti natěšenými účastníky. Po úvodu a prezentaci začal den plný stříhání, lepení, ládování, vyměřování, odhadování, zkoušení, běhání po schodech, čekání, tápání, nadšení, frustrací. Zkrátka pinholí rauš par excelance. Nebudu zabíhat do podrobností, o průběhu workshopu se dočtete v jiném článku. Snad jen pár perliček. S pinholema se dá zažít spousta legrace. Třeba dvě minuty bez pohnutí se zadnicí v mraveništi při focení svojky. Nebo podezřelí  týpci hrající si s podivnýma krabičkama u silnice. Pohled k popukání pro zasvěcené, nikoli však pro kolemjdoucí. Však víte, terorismus dnes číhá na každém kroku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

Po náročném dni následuje obvykle zasloužený spánek. To ovšem pro AFUK team neplatí. My jsme lidé akční a neznáme odpočinku. Horolezec Tom přišel s nápadem nastavit si na nedělní ráno budíček na ďábelských 3.45. Inu, nechali jsme se zlákat a vydali se za svitu mobilní aplikace na místní kopec Zobor spatřit východ slunce. Na vrcholu jsme nebyli sami, obklopovala nás vůně Vláďovy dýmky a Tomova tabáčku, a společně se třemi slovenskými vílami jsme přivítali nad Nitrou ráno. Kluci obdivovali přírodní křivky a lesní zákoutí a jejich rozdivočené představy zbrzdila až snídaně v Mekáči.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

V neděli odpoledne byla na programu vernisáž výtvorů z předchozího trafačkovského workshopu v Art Café v Banské Štiavnici.  Výstava se konala v rámci festivalu francouzské kultury Capalest, který bude probíhat celý tento týden. Zavěsili jsme výsledky třídenní práce, to jest negativy, pozitivy a kyanotypie, na šňůry v podkrovních prostorách útulné kavárny v centru historického města. Následovaly lidovky od Báry a Janka, francouzský šanson v podání japonské zpěvačky a bosá procházka s krojovanou Evlou po kočičích hlavách.

IMG_20160814_170639 IMG_20160815_145535

Dnešní cesta domů byla opět nezapomenutelná. Při dvouhodinovém čekání v koloně na D1 jsem napsala Pondělník a představila svojí novou handmade pinholku partičce z Trnavy. Cesty AFUKu jsou nevyzpytatelné a vždy plné inspirativních setkání.

Díky Františku, Tome, Vláďo, Viki, Evlo a ostatní, kteří mě doprovázíte na mých cestách.

Těším se na další společné akce!

 

Foto: Vladimír Hudeček, Naty Stehlíková