Přeskočit na obsah

Alice Bochňáková: Noří se do hloubky, vstříc neprozkoumanému

Dnes se opět ponoříme do rozhovoru, dnes ještě hlouběji než obvykle. Prostřednictvím fotografií Alice Bochňákové se ponoříme pod hladinu všednosti, do světa její fantazie bez břehů. Jednu z mála podvodních fotografek u nás inspiroval k tvorbě pod vodou pohled na šnorchlující dívku s rozpuštěnými vlasy v záři slunečních paprsků. Nebojí se výzev a nových úkolů, naopak ví, že po jejím boku stojí a plavou její děti, její největší múzy, které jí věrně doprovázejí v její tvorbě a ač je „mořský vlk samotář“, díky nim v tom rozhodně není sama.

Tak nádech, skok a Alice v DONAHA…

Jaká byla Vaše cesta k umění?

Po cestě (nejen) k umění kráčím od počátku svého života a doufám, že konec cesty je v nedohlednu. Je to neustálý příval zážitků, emocí, setkání, poznání a mnoho dalšího, co se vzájemně prolíná a vytváří touhu žít naplno, touhu tvořit a plnit si své sny, vize. A s tím ruku v ruce je krásno, které nás obklopuje. Je jedno, zda je to barevná příroda, laskavý úsměv a nebo třeba plavající šnorchlistka na hladině, s vlasy rozprostřenými a prozářenými slunečními paprsky, vytvářející neskutečnou velmi zajímavě osvětlenou scenérii, která mi právě byla inspirací začít koketovat s myšlenkou zkusit fotit pod vodou. A tento impulz mi nastartoval desetiletou podvodní aktivitu, která je mi koníčkem i prací v jednom.

Vytvořit kvalitní snímek pod vodní hladinou, tedy ten, který se ztotožňuje s mou představou, vizí, a se kterým jsem ve výsledku spokojená, je neskutečná alchymie. Při hledání, osahávání si všeho, co to obnáší, nacházení souvislostí, se rozvíjí se člověk i jeho samotná tvorba. To mě obohacuje, jako vše, když jdete do hloubky vstříc novému, neprozkoumanému. A proč mě to tak moc baví? Že se najde vždy něco, co mi zůstane na příště. Nový úkol. Nová výzva. Někdy mě až děsí, jak moc je toho ještě přede mnou. Ale na druhou stranu je to ohromný motor, motivace a já se toho rozhodně nebojím a jdu tomu vstříc! Půjdete se mnou?

bez-nazvu-6bez-nazvu-5

Jaké pocity prožíváte při tvorbě?

Pocitů při focení je milion a pořád se míchají… tak třeba: chtění – nápad, touha – to udělat, vzrušení – že nastal den D, netrpělivost – aby se to vše stihlo, rozčarování – když modelka má hodinu zpoždění, soustředěnost – ostrost musí být, bolest pantů – jak pořád mluvím na modelky a asistenty, co mají dělat, naštvání – když modelka pod vodou vydrží déle než já, radost – když se na displeji ukáže to, co od barevnosti a kompozice chci, nadšení – když modelka pochopí a kýžený výraz „dá„, únava – po deseti hodinách práce konec, těšení – u pc při stahování fotek, vášeň- …no , to už vlastně není k tématu (úsměv).

Kdo či co je Vaší múzou?

Jednoznačně mé děti. Nejvíce jsem se vyřádila s nejstarší Bárou a nejmladší Bětou. Syn Bohoušek byl také šikovně aktivní, ale ten později našel zalíbení více jinde (úsměv). Měla jsem skutečně ohromné štěstí a moc si této šance, příležitosti vážím. Baví to mě, baví je to a o tom to celé je.

bez-nazvu-4bez-nazvu-3

Jaký je Váš cíl, sen, přání?

Přání, sny a cíle v podvodní fotografii mám dva. Abych stihla nafotit všechny své podvodní nápady a vize, než se prohloubí můj podzim života (úsměv). A abych se rozvíjela já a má práce nabývala kvalit, jak po stránce technické, tak po kvalitě samotné realizace. Jo, a abych ještě aspoň jednou udělala snímek, ze kterého si sednu na zadek..ale to je už vlastně třetí přání.

Znáte ostatní podvodní fotografy? Pracujete jako mořský vlk samotář?

Podvodních fotografů je dosti, jak u nás, tak v zahraničí. Viděla jsem mnoho velice zajímavých záběrů, jak z moře, tak z bazénu. Ale tvořím sama, jak jste trefně nazvala „mořský vlk samotář„. Ne, že bych to tak cíleně chtěla, ale tak nějak cítím, že mé vlastní vize mohu realizovat jen já sama. To ale neznamená, že se nepokochám u konkurence. I když já vlastně nejdu úplně sama. Mám vedle sebe kvalitní spoluhráče. Od modelek počínaje, přes nutné pod i nadvodní asistenty, profi maskérku, atd. Takže až tak úplně samotná vlčice nejsem. Naštěstí (úsměv).

bez-nazvu-2bez-nazvu-1

Je na Vás na co chcete odpovědět…

Jéžiš, to je těžký. Jsem stále plná otázek, to na sebe nabírá mnoho odpovědí. A nejde jednu vypíchnout, každá je určitým způsobem zajímavá. Pokud by to někoho opravdu zajímalo, ať dá vědět, bude zima, večery dlouhé, tak to můžeme probrat u mého oblíbeného Pinot Grigio (úsměv).

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších podařených ponorů a vynoření!

ali_0567-fbAlice Bochňáková

Webové stránky:

www.alicedigiart.com

Facebookové stránky:

Alice Bochňáková – UnderWater Photography