Přeskočit na obsah

Alfred Eisenstaedt: vypravěč života

Alfred Eisenstaedt (1898 – 1995) je autor nejznámějších fotografií 20.století, průkopník fotoreportáže po téměř 70 let.Poté, co uprchl z nacistického Německa v polovině třicátých let, začal pracovat pro časopis LIFE (1936 – 1972) a s fotoaparátem v ruce pracoval až do své smrti v roce 1995.

Eisie

Alfred Eisenstaedt

Malého vzrůstu, elegantní, neúnavný muž „Eisie “ procestoval celý svět a vytvořil nezapomenutelné portréty slavných lidí a míst a také neznámých anonymních mužů, žen a dětí, které prostřednictvím svého objektivu učinil nesmrtelnými.

Eisenstaedt nikdy neztratil dětské nadšení pro věci a lidi, v tom co dělali a čím byli“, napsal v roce 2004 Robert Andreas v knize The Great LIFE Photographers. “Chtěl zachytit objekty svého fotografování v pohodě, kdy zblízka pořídil pár záběrů, nepotřeboval násilně vstupovat, vše bylo na druhé osobě, dalším dění, kdy on nenásilně přicházel k jádru věci , které viděl tak snadno a chtěl, aby to divák měl také možnost vidět.

Některé snímky patří k nejčastěji reprodukovaným obrazům na světě a některé ještě ani neznáte, ale všechny snímky dohromady spojuje nezaměnitelnost a hluboké lidské cítění jejich autora.

 

Alfred Eisenstaedt – 6.12. 1898 – 23.8. 1995