Přeskočit na obsah

Vzpomínky na Fukushimu

V sérii chemigramů Po Fukušimě/ Paměť přírody se snoubí respekt k tradici, vášeň pro experiment a láska k této planetě.  Pokud vás poetiké fotogramy amerického umělce Normana Saracheka inspirovaly, vezměte do ruky pero a převeďte toto hluboké poselství do slov.

Své básně v češtině nebo angličtině můžete zasílat na dialogy@afuk.cz do konce května.

 

After Fukusima-memory of nature (W) After Fukusima-memory of nature (T)

 

Celý soubor fotogramů naleznete zde

 

Série: „Po Fukušimě / Paměť přírody“

Série Po Fukušimě odráží mé přesvědčení, že stále ještě nepociťujeme všechny následky roztavení přehřátého jádra nukleárního reaktoru ve Fukušimě v Japonsku, že nebezpečí pokračuje, a že budoucí důsledek může způsobit značné škody na našem životním prostředí a zdraví. Rozsah tohoto poškození je pravděpodobně mimo hranice našeho současného chápání. Sociální dokument je již dlouho předmětem zájmu fotografů, kteří pomocí fotoaparátu zaznamenávají společnost a místa. Tato série představuje první použití procesu nefotografického chemigramu za účelem sociálního dokumentu.

Při procesu tvorby chemigramů používám fotografické materiály – fotopapír, světlo
a chemikálie, které snižují schopnost papíru ztmavnout pod světlem, spolu s
aplikací ochranného nátěru – k vytvoření obrazu na prázdný fotografický papír. Tento proces lze přirovnat k tisku za pomoci kovové desky, ochranného nátěru a kyselé lázně. Výsledky s použitím fotografických materiálů se však liší od těch, které lze vidět u grafických procesů či leptů, a to kvůli světelné reakční schopnosti stříbrné želatiny v papíru a toku chemických látek přes papír. Nepoužívá se fotoaparát ani objektiv. U těchto snímků jsem použil alternativní fotografický proces pro vytvoření alternativní reality.

Přestože jsem se snažil vložit krásu přírody do každého snímku, stromy, struktury a mořští tvorové, které zde vidíte, představují velmi narušený, ‚nepřirozený‘ svět. Představují to, co by mohlo být budoucností přírody a metropole po dodatečných škodách způsobených roztavením přehřátého jádra nukleárního reaktoru ve Fukušimě a dalšími předchozími i budoucími jadernými haváriemi. Doufám, že během výstavy těchto obrazů budou probíhat vzdělávací programy zahrnující sympozium o hrozbě jaderných havárií, jenž zvýší míru zájmu u občanů, politických vůdců a médií, večer s poezií na téma ochrany přírody a program pro děti o významu respektování přírody.