Přeskočit na obsah

František Skála – „Vyvolávání fotografií předků“

„Když ostrým nožem odříznu hlavu, vypustím vzduch a povolí napětí, mám divný pocit, jako bych zabíjel a zároveň pomáhal přinést úlevu. Představa, která trochu mrazí. To fluidum uvnitř kelpu je lidská duše. Když odříznu hlavu, duše odchází, aby se vtělila do nového člověka. V kůži kelpu pak zůstává podoba toho předešlého. Mnohdy jsou to tisíciletí. Jsou to lidé všech národů a kultur.“ (František Skála)

Dnes to Numen zaválo daleko přes oceán až do Kalifornie, na území původně obývané kmenem indiánů Miwoků – do „Země hlav“ Františka Skály (*1956). V 90.letech minulého století zde tento sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník a laureát Chalupeckého ceny objevil umělecký ráj a během během několika rezidenčních pobytů v snovém prostředí Headlands poblíž San Francisca vyvinul originální tvůrčí metodu práce s mořskou řasou kelp.

skala_hlavy11skala_hlavy15

 

 

 

 

 

 

 

Kelp je velmi zvláštní rostlina. Je uchycena kořínky na mořském dně a její dutá trubice dokonale kruhového průměru může růst až do výšky osmdesát metrů; nahoře je řasa zakončena jakousi hlavou.

skala_hlavy01

skala_hlavy02

 

 

 

 

 

 

 

Hlavy těchto tajemných tvorů si vysloveně žádaly, aby jim Skála vtiskl lidské tváře. Fascinován estetickými i technickými vlastnostmi této rostliny/bytosti začal autor pomocí speciálního nářadí z eukalyptového dřeva vytvářet obličeje zcela unikátním způsobem.„Hlavy jsem vytvořil ze seschnutých řas, je nutné na ně tlačit zvenku i zevnitř“, uvedl Skála s tím, že  proces vzniku jedné hlavy může trvat až tři týdny.

csm_0577_01_b4c1ee9b5b

Podle autora se jedná o spirituální činnost na pomezí magie a plastické chirurgie, kdy je několikahodinová koncentrace a fyzicky náročná práce odměněna hlubokým zážitkem oživení bytosti. Tato technika se nepodobá žádnému jinému sochařskému postupu neboť tvář vzniká zevnitř a její výraz se stále mění. Proces se blíží spíše vyvolávání fotografií předků či organickým růstovým procesům, kde hraje důležitou roli čas. V průběhu schnutí ztrácí kelp transparentnost a tváře jsou nejkrásnější ve stadiu, kdy je jejich kůže ještě pružná a má zdání jisté svěžesti:

e0067304b

„V těchto chvílích jsem s nimi většinou sám. Bývá to pozdě v noci, když na ně hovořím a ony odpovídají nepatrným pohybem ve tváři.“

 

 

 

 

Dílo tohoto originálního umělce můžete aktuálně shlédnout na výstavě s názvem František Skála – Cesty, která se koná v Oblastní galerii Vysočiny (OGV) v Jihlavě až do 18. května.

V nakladatelství Arbor Vitae vyšla publikace František Skála: Headlands / Země hlav. Je to neobyčejná kniha o setkání s kelpy a o krajině, z níž pocházejí, v níž se dojmy, myšlenky a úvahy, zaznamenané v barvených denících, sugestivně prolínají s fotografiemi artefaktů a skládají se v působivou lyrickou výpověď.