Přeskočit na obsah

Beatles v hledáčku Dežo Hoffmana

Dežo Hoffman se narodil před 104 lety v Bánské Štiavnici, kouzelném městě, které jsem si před lety zamilovala. Tenkrát jsem jeho rodný dům Pod červenou studní 10 minula bez povšimnutí, zato dnes v DONAHA vzpomínka na něj. Při hledání informací mne zaujal článek Vladimíra Hudáka pro  PLUS 7 dní z roku 2012 a tak jsem přeložila jeho úvodní slova o fotografovi hvězdné dráhy Beatles.

 

tumblr_lyx5fghEyl1qcx3szo1_1280sadasfaf

 

Přes slova Lennona: „Nevěř nikomu nad třicet“, mu Beatles věřili, i když měl už padesátku  na krku. Dokonce ho poslouchali na slovo, což v jejich případě zní až neuvěřitelně. „Byl naším dobrým přítelem. Respektovali jsme ho. Když řekl, vezměte si brýle, tak jsme si je nasadili“, řekl po letech Paul McCartney. V roce 1962 byli čtyři liverpůlští hudebníci přesvědčeni, že Dežo Hoffman je ten nejlepší fotograf na světě. Nastupovali na svou hvězdnou dráhu a i díky jeho záběrům , které vyšly v hudebním týdeníku Record Mirror, prudce odstartovali vzhůru. Dežo je na jejich cestě doprovázel, stal se jejich dvorním fotografem.Udělal s nimi tisíce záběrů. Navzájem si dlouhé roky důvěřovali. Svědčí o tom i fakt, že spolu nikdy nepodepsali žádnou smlouvu. Stačilo slovo jedné či druhé strany.

 

original

 

Dežo (Dezider, Dezo) Hoffman (24.5.1912-26.3.1986)

hofmanJe tomu 104 let, co se narodil Dežo Hoffman, mezinárodně uznávaný fotograf  snímků slavných osobností, jako byl Charles Chaplin, Marlon Brando, Marylin Monroe, Sophia Loren, Frank Sinatra a především skupiny Beatles.

Rodák z Banské Štiavnice, jenž se vyučil typografem v Žilině a v Praze se  živil jako prodavač lístků po dobu studia žurnalistiky a později byl členem štábu  ve filmových ateliérech na Barrandově, se v roce 1934 rozhodl opustit Československo. V Paříži absolvoval stáž u 20th Century Fox a poté odešel jako válečný kameraman do Etiopie natáčet invazi Mussoliniho. Po vypuknutí Španělské občanské války se stal členem interbrigadistického sdružení novinářů. Jako frontový kameraman byl několikrát raněn a v roce 1939 po vážném poranění hlavy ztratil paměť, padl do zajetí a byl převezen do Francie.

Rok poté utekl do Anglie, kde vstoupil do jednotek Československé armády, později ke Královskému letectvu.V Anglii našel nový domov, rodinu i pracovní uplatnění a úspěch. Nejdříve v Leicesteru a později v Londýně si otevřel fotografické a nahrávací studio a v roce 1955 se stal reportérem hudebního týdeníku Record Mirror.Koncem padesátých let začal spolupracovat s mezinárodními periodiky Bilboard a Cashbox, ale také s deníky Daily Mirror  a The News Chronicle. V roce 1962 se poprvé setkal s Beatles, ale také s Rolling Stones, Cliffem Richardem a Shadows, kterým vydával obrazové publikace, v druhé polovině šedesátých let spolupracoval s Bratislavskou zlatou lyrou. Počátkem osmdesátých let odešel do důchodu.

Dežo Hoffman zemřel 26. března 1986 v Londýně, pochován je na židovském hřbitově v londýnské čtvrti Golders Green.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=is3Hvxvi4BU

 

Zdroj:

Marián Pauer – Fotograf Beatles

Vladimír Hudák pro Plus 7 dní