Přeskočit na obsah

Zběsilá jízda I

Čtvrtek odpoledne konečně v Žirovnici, večeře v Artabanu, setkání na faře. Co zbývá doladit na vernisáž? Obrázky mám, ještě dva zapaspartovat, ráno vynosit na špejchar, pořešíme plakáty, odpoledne uvaříme kuřecí pulao, v šest večer zahájíme výstavu. Tak zněl plán.

Ráno začínáme na špejcharu o hodinu později. Osazenstvo ze zámku pomáhá vynosit výstavu do třetího patra. Míra píše, jsem u koní, je mi špatně, moc Popelína včera. Instalujeme obrázky, jsme v tom zabraní až po uši. S čím vám můžeme pomoct? Příliš nevnímám. Hotovo, pověšeno, nainstalováno, až na tyhle dva. Tome, mohl bys je prosím zapaspartovat a zarámovat? Dobře a potom pořešíme plakátky, ok? Díky moc, jde mi hlavou…

Vaříme pulao. Rýže není to pravé ořechové. Hrnce taky ne. Nemáme ghí, to nevadí, dáme to na oleji. Míra srší vtipem, prý: „Vaříme s Iqrou, díl první!“ Smějeme se. Ale přituhuje. Rýže se připaluje, sakra, a je pět hodin, musíme to odvézt na zámek a začít se chystat na vernisáž.

Ty, Míro, nevíš, zda budeme mít víno a nějaké drobnosti na zobání? Tak prý ne. Improvizujeme. Jé, Vašku (tímto Vaškovi Chalupníčkovi ještě jednou děkuju), co ty tu děláš, neskočil bys vyzvednout víno na náměstí? Pan zelinář Tomáš nás zachránil, po zavíračce nám prodává víno a ovoce. Jedu se chystat, ajaj, přijedeme pozdě, no co, výstavu otevřou i beze mne.

Akademická čtvrthodinka zpoždění, lidi už přišli, jé, nebudeme tu sami! Říkám úvodní slovo, euforie, mluvení, vše v jednom kole. Atmosféra komorní, jídlo i víno výborné, situace nová a nevšední.

Afterpárty po vernisáži na faře, popíjíme, trolujeme fesoiovic malého Josefa. Jedenáct večer, rozpouštíme to se slovy, zítra v deset před špecharem, budeme potrétovat lidi. Míro, pojď nás doprovodit ke Lvu. Hele, na Budíně je techno, vypijeme nějaké to pivo, půl vylejeme a jdeme domů spát.

Ale dali jsme to a z pohledů a ohlasů zúčastněných to bylo fajn.

Díky vám všem! Pokračování ze soboty ve druhém díle.

 

První výstavu, 47 obrázků z Dartmooru, nazvanou „The Dart Side of the Moor“ jsme otevřeli. Vidět ji můžete v zámeckém Špýcharu v Žirovnici až do konce října 2016. Obrázky možno zakoupit. Cena jednotná 99 EUR / 2.750,- Kč včetně rámu a pasparty.