Přeskočit na obsah

Ve dnech pochmurných přidejte barvu

Barva Zirovnice Hlavy

Do Žirovnice za Mirou Pokorným (zastavcas.cz) jezdím rád. Atmosféra jeho fotoateliéru v Žirovnici mě vrátí zpátky na zem, zpomalí a začnou se dít věci! Tentokrát jsme se sešli ještě s Tomem a Peterem, abychom se naučili vidět svět barevně a toto vidění dostat klasickou mokrou cestou na papír.

V pátek večer jsme domluvili, jak proběhne sobota – ráno vstáváme v 7:00, do devíti jdeme ven nafotit barevné negativy, v jedenáct zpět, přes oběd negativy vyvoláme a usušíme a cca od jedné hodiny odpoledne zvětšujeme.

Barva Zirovnice Workshop Vcelky

A tak to nakonec i dopadlo. Sobotní den byl sychravý, nevlídný, psa ani mne by za normálních okolností ven nevyhnal, ale nebylo zbytí. Obešli jsme Žirovnici přes náměstí, okolo zámku a rybníku zpět k Mírovi do ateliéru. Téměř na čas. Barevný motiv aby v takový sychravý den člověk pohledal. Materiály Kodak Ektar a Portra ale nezklamaly. Na negativu vykouzlí barvu za jakýchkoliv podmínek. Při intenzivní odpolední seanci pod vedením Toma Hudečka jsme se naučili první krůčky s barvou – najít správnou filtraci, neměnit čas, expozici korigovat clonou či ND filtrem, či v případě potřeby obojím.

Pozdě odpoledne se nám po sérii monochromů (prošlý konfekční film) začalo dařit kouzlit krásné barevné zvětšeniny. Nakonec se barevný proces RA4 nezdá jako taková věda. Už se těším, až si v týdnu pořídím zásobu barevných listových filmů 5 x 4 a zkusím z nich první kontakt či zvětšeninu.

Mírovi díky za čas, prostor, pohodu a pohostinnost v ateliéru, Tomovi za to, že jsme se všichni mohli naučit něco nového. Doufám, že se v Žirovnici opět brzy sejdeme.