Přeskočit na obsah

Pondělník o nejistotách

Lidé, věci, situace v životě člověka přicházejí a odcházejí. Na nějaký čas se stalo, že mne opustila chuť tvořit fotografii aktivně. Veškeré vybavení jsem zanedbával a zanechal po několik let tak, jak mne opustila chuť fotografovat a zvětšovat.

Po mnoha letech má hlava i srdce opět začala cítit nedostatek vlastní fotografické tvorby. Minulý týden, možná v důsledku příprav na zvětšování fotografií pro výstavu, jsem uviděl tu spoušť v komoře. Sloty plné staré vývojky a ustalovače. Všude prach a pavučiny. Úsilí vyčistit sloty zabralo přes dvě hodiny. Výsledek stál za to. Tím vše začalo. Tento týden budu pokračovat stěhováním zvětšováku a dalšího vybavení ze studené a nehostinné „provizorní komory“ v bývalé dílně do své útulné a zabydlené pracovny. Z pečlivě vyselektovaných negativů zkusím udělat první pokusnou zvětšeninu. Vím, že to bude šedivka, naprosto neprezentovatelná komukoliv.

Ale ono to půjde. Do oka se opět dostane odhad clony a času osvitu na papír. Ruce navyknou vykrývání či nadržování světla pod zvětšovákem. Těším se. Na druhou stranu se bojím. Ne, nebojím se výsledku zvětšování fotografií. Bojím se toho, co život přinese. Mne samému i lidem blízkým. Na sklonku roku 2015 a počátkem roku 2016 přišlo v mém životě mnoho změn, se kterými něco přichází a něco odchází. Bojím se důsledků změn a nejistoty, které sebou přináší. A jsem zvědav, zda a jak se tyto pocity promítnou v mé tvorbě.