Přeskočit na obsah

Kniha AFUK 2012: Klasická fotka má svůj význam i dnes

Představujeme všem našim čtenářům a příznivcům knihu fotografií AFUK 2012. Knihu si budete moci již brzy zakoupit na stránkách AFUK.CZ.

„Alternativa. Fotografie. Umění. Kreativita“ sdružuje k době vydání této publikace více než 90 aktivních členů z České Republiky, Slovenska a Velké Británie, kteří se více než fotografováním zabývají ruční výrobou fotografií klasickými fotografickými procesy.

Samotný fakt, že i v době překotného rozvoje digitální fotografie se v našich končinách najde více než 80 fotografů, kteří pracují tradičními fotografickými metodami, dokazuje, že klasická fotografie má i v dnešní době své místo. Péče a pozornost, kterou klasické fotografické procesy vyžadují, často vedou k více promyšlené volbě témat, námětů a jejich zpracování.

Naproti tomu naprostá bezprostřednost a okamžitost digitální fotografie může vést (a často vede) k méně promyšlenému přístupu k fotografii a fotografování. Jinými slovy, zákon průměrnosti říká, že pokud vyfotografujeme velké množství snímků, určitě se najde jeden, který by měl být dobrý. Bohužel tento zákon ne vždy funguje, jak se můžeme přesvědčit z médií a z internetu, který je přímo zaplaven nepřeberným množstvím zcela nicneříkajících výcvaků. Většina digitálních obrázků se nikdy nedostane do papírové podoby.

Naproti tomu tvorba zvětšeniny klasickým fotografickým procesem je velmi uspokojující činnost nejen pro fotografa, ale výsledek této činnosti i pro diváka, o čemž se měli šanci přesvědčit všichni návštěvníci naší výstavy AFUK 2012, která se uskutečnila v březnu a dubnu 2012 v prostorech muzea na zámku v Chotěboři. Fotografové i příznivci fotografie se často ptají a přou o to, zda je fotografování „umění“. Dle mého názoru odpověď zní, že pravděpodobně není. Nicméně, hotová, adjustovaná zvětšenina, již umění být může.

Knihu si můžete prolistovat kliknutím na tento odkaz:

AFUK 2012