Přeskočit na obsah

How To Color Negative

How to Colour Negative

V minulém díle jsme si tak trošku představili barevný negativní proces. Dneska bych chtěl více méně navázat na minulý článek a to z toho praktického hlediska. Bude to totiž rozšíření pro ty co minulý článek oslovil a rozhodli se to doma vyzkoušet sami.

Chtěl bych tenhle článek i tak nějak věnovat barevným kinematografickým negativům především. Minule jsem si řekli, že proces ECN-2 se dá použít normálně i pro filmy určené do C-41. Ale pojďme si říct něco o těch “nejvíc filmových filmech”.

Zaprvé pokud se k takovému filmu dostanete, bude to asi s největší pravděpodobností metráž. Prodávají se jak zbytkové náviny tzv. “short ends” tak i plné konzervy. Takže vám nezbývá nic jiného, než si je sami nabít do kazetek.

Co se týká těchto filmů, dělají se obecně dva druhy. Filmy s označením D (daylight) jsou určené pro denní světlo (5500K) a taky filmy s označením T (tungsten) pro umělé osvětlení (3200K). Filmy pro umělé světlo se obvykle dělají s větší citlivostí 200T nebo 500T. Tady chci jen upozornit, pokud se rozhodnete tento film fotit za denního světla, budete potřebovat korekční filtr, který vám ale samozřejmě srazí i citlivost materiálu.

Jedna špatná zprava je, že Fujicolor přestal kinematografické filmy vyrábět takže seženete pouze zbytky. Pokud se vám zadaří doporučuji F64D nebo Eterna Vivid 250D nebo Eterna 500T. Potom tady máme samozřejmě Kodak s filmy typu Vision 3 500T, 200T, 250D a 50D, ten je samozřejmě stále vyrábí.

Filmy nebudu podrobněji popisovat, je to samozřejmě na subjektivním pocitu každého z nás. I tak jsem dneska chtěl spíše trochu doplnit článek z minula.

Poslední odstavec bych chtěl věnovat docela důležité věci a to, že tyto filmy obsahují RemJet. Je to taková tmavá vrstva na zadní straně filmu. K čemu tam je není až tak důležité, ale důležité je tu vrstvu před vyvoláním odstranit.

Water 122F / 500ml
Borax _ 20g
Sodium Sulfate _ 100g
Sodium Hydroxide _ 1g
Water to 1000ml

Vykoupeme to v tomhle na 15 sekund a potom pořádně vypereme a pokračujeme standardně ECN-2.

Takže “How To”

 


RED
photography@tomhudecek.co.uk