Přeskočit na obsah

Eugéne Atget „Cabaret, Rue Mouffetard“

Maison Romano mohla být kdysi restaurace nebo, soudě dle kování ve vchodu připomínajícího hrozny vína, obchod s vínem. Nebo to možná byla oční optika, podle modelu cvikru. Nyní zde prodávají noviny, fotografie a různé „užitečné“ cedule, jako například „chambre á louer“ (místnost k pronájmu).

Tento obchod na rohu ulic Rues l’Arbaléte a Mouffertard už zažil lepší časy, jako většina z Paříze zobrazené ve fotografiích Eugéne Atgeta. Atget, původně námořník na transatlantických lodích v sedmdesátých letech 19. století a herec v letech osmdesátých, začal v devadesátých letech 19. století fotografovat ulice Paříže a v této činnosti pokračoval až do vypuknutí první světové války.

Své snímky pořizoval jako dokumenty pro muzea a knihovny s ambicí nebýt více než záznamem života na ulici té doby. Atgetovy snímky ve dvacátých letech dvacáteho století zaujaly například Man Raye a Berenice Abbott.

V roce 1930 byla vydána kniha „Atget, Fotografie Paříže“ (Atget, Photographe de Paris), která dosud patří k jedné z nejuznávanějších fotografických knih za celou dobu historie fotografie.

Eugene Atget, Cabaret

Autor: Eugéne Atget
Fotografie: Cabaret, Rue Mouffetard
Rok: 1900
Médium: albumen

 

Štítky: