Výstavy na prosinec: Kam zajít a co vidět

Nenechte se strhnout předvánočním shonem a vyrazte za kulturou. Máme pro vás kompletní seznam zajímavých fotografických i nefotografických výstav probíhajících po celé ČR.

Fotografické výstavy:

Jiří Toman

Jiří Toman Rozsáhlou výstavu Jiřího Tomana, který se stal jedním z mála umělců výrazně přesahující hranice pardubického kraje, přichystala Východočeská galerie v Pardubicích. Rodné Pardubice se Tomanovi staly hlavním tématem jeho fotografické tvorby, ale také tísnivě prožívaným omezujícím faktorem jeho všestranného talentu a možností uplatnění.  Tento pravděpodobně nejbližší a nejlepší žák -„učmuč“-  a přítel legendy české fotografie Josefa Sudka vytvořil osobité fotografické dílo, které jej řadí k nejvýznamnějším tvůrcům české fotografie 50. – 60. let. 20 století.

Kromě dnes již známých panoramatických záběrů a akčních „Her a přání“ (tedy novoročenek např. s letopočtem psaným sněhem na náplavce splavu u Labe nebo prskavkou v potemnělé ulici v Pardubicích před Grandem) mají skvělou atmosféru i další dosud nepublikované snímky. Také v nich je nebanální sdělnost spojena s dobrým nápadem a originálním viděním.  Rozsáhlá výstava zaplňující téměř celý Dům U Jonáše nabízí také pohled do dalších autorových aktivit – koláží, fotomontáží, ilustrací, kreseb, tvorby drobných objektů apod.

Termín konání: 4. 12. 2013 – 23. 2. 2104
Dům U Jonáše
Pernštýnské nám. 50, Pardubice
http://pater.cz/vcg/

Dagmar Hochová – Akrobat na glóbu života

Dagmar HochováOstravská galerie Fiducia hostí výstavu fotografky Dagmar Hochové. Snímky Hochové vyjadřují nepoddajný vzdor vůči totalitní moci, úctu a laskavost ke starým lidem, pochopení pro rošťárny dětí, respekt k legionářům nebo k řádovým sestrám starajícím se o postižené děti. Vklíněna mezi souputníky tehdy tradiční mužské profese si vybudovala pevné místo mezi nejvýznamnějšími představiteli české humanistické fotožurnalistiky. Z její tvorby jsou nejvíce známy fotografie dětí a starých lidí, portréty významných osobností, reakce na politické události roku 1968, z pohřbů Jana Palacha nebo Jaroslava Seiferta i ze sametové revoluce v roce 1989.

Termín konání: 12. 12. – 15. 1. 2015
Galerie Fiducia
Nádražní 30, Ostrava
www.antikfiducia.com

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí

Jaromír FunkeMoravská galerie připravila jedinečnou výstavu českého fotografa Jaromíra Funkeho. Funke patřil mezi novátory moderní fotografie, stejně jako Jaroslav Rössler, Man Ray, László Moholy-Nagy, Alexander Rodčenko, Paul Strand nebo Edward Weston. I Funke se vydal na cestu k abstrakci, která vyústila v jeho vlastním -ismu, „fotogenismu“. Výstava známých i méně známých Funkových fotografií přiblíží především logiku utváření a proměn Funkeho tvorby. Od předchozích prezentací se liší především zasazením Funkeho díla do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury. Prokáže, že Funke patří k jejím průkopníkům.

Termín konání: 18. 10. – 19. 1. 2014
Místodržitelský palác
Moravské náměstí 1a, Brno
www.moravska-galerie.cz

Pozdní sběr

Foto: Martina DankováNově vzniklá galerie Zahradník v centru Prahy zahájila koncem listopadu soubornou výstavu sedmi výtvarných fotografů: Rasťa Čambála, Michaely Pospíšilové, Rostislava Krámského, Martiny Dankové, Ondřeje Janů, Kateřiny Bukolské a Olgy Stráníkové. Pojítkem výstavy jsou historické fotografické techniky (mokrý kolodiový proces, olejotisk, bromolej, gumotisk), které autoři ke své práci užívají. V pozdním sběru představí těchto sedm tvůrců to nejlepší ze své dosavadní práce, za níž se skrývá několikaleté pozvolné dozrávání. V rámci výstavy probíhá doprovodný program ve formě tvůrčích dílen, kdy si návštěvník může vyzkoušet, jak vytvářely fotografie naši předci. V měsíci prosinci budou na pořadu technik olejotisk, lithprint a bromolej. Více informací naleznete na stránkách galerie.

Termín konání: 22. 11. 2013 – 25. 12. 2013
Art-rezidence Zahradník,
V Jámě 1371/8, 110 00 Praha 1, Praha-Nové Město
www.zahradnik.pro

Daniel Reynek: Z matky na syna ve jménu otce

Daniel ReynekGalerie jedné věci v Praze připravila výstavu Daniela Reynka. Prvorozený syn básníka Bohuslava Reynka a francouzské básnířky Suzanne Renaudové začal fotogarfovat ve čtyřicátých letech. Fotil to, co bylo nejblíže: krajinu, ovce, kočky, oblaka, motivy prosté a nenápadné. Otec, který rád zbásňoval stejná témata, mu zprvu radil, jak se na ně dívat, aby vystihl jejich skrytý půvab. Přibližně od poloviny šedesátých let vytváří Daniel fotografické montáže, kdy skládá své barevné snímky přes sebe do dvojic. Inspirací Daniela Reynka je vesnička na Vysočině jménem Petrkov, kde celý život žije se svým mladším bratrem Jiřím. O výstavě se dočtete na našich stránkách.

Termín konání: 22. 11. – 15. 12. 2013
Galerie jedné věci
Náprstkova 12. Praha
http://www.galeriejedneveci.cz/

Mína Mládková – Průřez

Mína Mládková: PrůřezGalerie 4 v Chebu přichystala na poslední měsíc v roce retrospektivní výstavu fotografky Míny Mládkové. Autorka v ní představí 8 fotografických cyklů: Neopiktorialismy, Babička v lázních, Šípková Růženka, Neděle, Sen Tygra, Sofa, Detail mě a Věneček. Rodačka z Českých Budějovic se už od prvopočátků práce s fotografií a během studií na FTVS zajímala o zachycení tělesnosti, což souviselo částečně i se studiem na Fakultě tělesné výchovy. V této tématice pokračovala i po skončení studia na ITF. Ovlivněna vizuální estetikou tvorby F. Drtikola a E. Westona vytvořila sérii fotografií „Neopiktorialismy“ a „Femme fatale“ (1998). Od roku 1999 provozuje boutique s designem a módou, kde zastupuje české, slovenské návrhářky a šperkaře. S tím souvisí její zájem o fotografování módy.

Termín konání: 06.12.2013 – 31.12.2013
Galerie 4
Kamenná 2, Cheb
www.galerie4.cz

Elliott Erwitt: Personal best for Leica

Elliott ErwittElliott Erwitt, renomovaný americký fotograf ruského původu a člen prestižní agentury MAGNUM Photos, vytvořil pro nadnárodní síť galerií Leica exkluzivní kolekci svých stěžejních snímků. Tento výběr byl poprvé představen veřejnosti v rámci veletrhu fotografie photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem. Výstava přijíždí do Prahy z Leica Gallery Salzburg.

V tvorbě Elliotta Erwitta dominují černobílé fotografie, na kterých vedle prominentních osobností líčí absurdní situace z každodenního života. Dominantní charakteristikou jeho tvorby je jemný humor, který je tolik typický pro sociálně laděné fotografie z různých koutů světa. Na výstavě v Leica Gallery Prague nechybí jak slavné portrétní záběry, tak ukázky z Erwittovi celosvětově známé série psů a psíků. Více si můžete přečíst na našich stránkách.

Termín konání: 8. 11. 2013 – 5. 1. 2014
Leica Gallery Prague
Školská 28, Praha
www.lgp.cz

František Drtikol: Z fotografického archivu

Frantisek DrtikolVýročí 130 let od narození Františka Drtikola je důvodem, proč se Uměleckoprůmyslové muzeum již podruhé v tomto roce rozhodlo otevřít rozsáhlý archiv, který legendární fotograf a mystik muzeu věnoval. Výstava s názvem Z fotografického archivu nabídne tentokrát Drtikolovy práce, které dosud nebyly nikde prezentovány. Výběr je sestaven z jedinečných snímků, většinou pracovních studií, a doplněn o dokumentaci autorovy osobité designérské tvorby, jako byly lampy a dekorativní předměty.

Rozhodnutí vystavit je osmdesát let po jejich vzniku vychází z umělcova názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Ukazují práci s živým modelem (variace aktů), řadu abstraktních kompozic a zcela originální aranžované snímky odkazující na autorovu duchovní orientaci na filozofické a náboženské nauky Východu.

O této výstavě, která prodloužena z původního plánu o více než měsíc, si můžete přečíst našich stránkách.

Termín konání: 5. 9. 2013 – 19. 1. 2014
Uměleckoprůmyslové museum
ul. 17. listopadu 2, Praha
www.upm.cz

Svět Josefa Sudka

Kopecký BohdanDo 10. prosince se koná v Křížové chodbě Královské kanonie Premonstrátů na Strahově výstava „Svět Josefa Sudka“. Tato výstava je drobnou sondou do světa Sudkových přátel, známých, i osobností neznámých, kteří vstoupili do jeho života a on do jejich, bez ohledu na to, zda se kdy v životě potkali. Druhá část, pokračování této výstavy, bude následovat v dubnu 2014. O výstavě si můžete přečíst na našich stránkách.

 

Termín konání:  7. 11. – 10. 12. 2013
Křížová chodba Královské kanonie Premonstrátů
Strahovské nádvoří 1/132, Praha
http://www.ccfpraha.cz/nyni.html

Vojtěch V. Sláma: Colorjoy

Vojtěch Sláma: ColorjoyDům umění města Brna představuje názorově tvorbu svého rodáka Vojtěch Slámy. Kompaktní soubor nových velkoformátových barevných fotografií vznikal v průběhu posledních let. Kamera je součástí Slámova života, jejím prostřednictvím fixuje momenty, sekvence situací, kterým je vlastní velmi osobní, citlivé vnímání přítomnosti, smysl pro jejich autenticitu a poetiku. Vychází z intuice, není mu cizí ironie i surreálný podtext motivu reflektujícího jeho životní prožitky.

Termín konání: 27. 11. 2013 – 12. 1. 2014
Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2, Brno
www.dum-umeni.cz

Slovenská nová vlna 80. léta

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Generace slovenských studentů pražské FAMU narozených kolem roku 1960, kteří v polovině osmdesátých let výrazně vstoupili na scénu tehdejší československé fotografie, se do dějin zapsala pod názvem „Slovenská nová vlna“. Přesto, nebo možná právě proto, že nešlo o organizovanou skupinu s vytyčeným programem, jejich poměrně jednotný vizuální jazyk představoval jeden z prvních projevů fotografické postmoderny u nás. Výstavní projekt v Domě fotografie usiluje představit tento fenomén s časovým odstupem téměř tří desetiletí. Zaměřuje se na stopování geneze vzniku tohoto generačního a do jisté míry i názorového uskupení a vymezení jejich osobitého přínosu. Přestože většina zastoupených autorů aktivně tvoří i v současnosti, projekt se soustředí na jejich rané práce, tedy tvorbu z osmdesátých let, s osobitým důrazem na díla, která nebyla ve své době představena vůbec nebo jen okrajově.

Termín konání: 16. 12. 2013 – 19. 3. 2014
Dům fotografie
Revoluční 5, Praha 1
www.citygalleryprague.cz

Nefotografické výstavy:


Olbram Zoubek

Olbram ZoubekJízdárna Pražského hradu zahájila Retrospektivní výstavu sochaře Olbrama Zoubka. Expozice, kterou koncipuje sám autor, nabídne to nejlepší z jeho celoživotní tvorby: v Jízdárně bude vystaveno téměř tři sta děl vytvořených od poloviny 50. let až po současnost, některé sochy a komorní plastiky budou vystaveny úplně poprvé. Výstava umělce, který patří k nejstarší generaci českých sochařů, nabízí zároveň možnost proniknout k osobnosti člověka, jenž si za všech okolností a v každé době dokázal uchovat tvůrčí energii a statečné srdce.

Dělám sochy letící, vznášející se a beztížné, se kterými rozehrávám trochu divadlo: každá v sobě nese určitou náladu, gesto nebo i neslyšitelný výkřik, jako by se spolu chtěly potkat a domluvit. A právě to bude teď v Jízdárně možné,“ říká Olbram Zoubek.

Termín konání: 29. 11. 2013 – 2. 3. 2014
Jízdárna Pražského Hradu
http://www.kulturanahrade.cz/cs/index.shtml

Jiří John: Za obzor

Jiří JohnMuseum Kampa v Praze připravila výstavu českého malíře Jiřího Johna. Jiří John byl členem Umělecké besedy, skupiny UB 12 a sdružení Hollar. Významně se prosadil také jako ilustrátor a rovněž spolupracoval s architekty → Pinkasova synagoga, památník židovským obětem nacismu (spolupráce s V. Boštíkem). Od roku 1963 učil na pražské Akademii výtvarných umění kresbě. Ovlivněn byl především díly Jana Zrzavého a vnitřně mu byl blízký Josef Šíma. Díky svému talentu velmi brzy umělecky vyzrál. Kresbě se věnoval od mládí, maloval vodovými a později olejovými barvami. Kombinoval malbu s kresbou a výtvarně tak obohatil dějiny malířství. Kresbu později nahradil grafikou.

Termín konání: 5. 12. 2013 – 23. 2. 2014
Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 2, Praha 1 – Malá Strana
www.museumkampa.cz

Vladimír Boudník – grafika

Vladimír BoudníkHornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna hostí výstavu grafika Vladimíra Boudníka. Expozice uspořádaná ke 45. výročí Boudníkova úmrtí je instalována v prostoru cechovny a bývalých čistých šaten dolu Mayrau. Vladimír Boudník se jejím prostřednictvím vrací na Kladno do industriálního prostředí, ze kterého vycházela podstatná část jeho tvorby. K vidění je přes třicet tisků z padesátých a šedesátých let 20. století zahrnujících aktivní, strukturální a magnetickou grafiku i monotyp. Výstava dále připomíná Boudníkovu pracovní brigádu v kladenských hutích Poldi a jeho zdejší seznámení s Bohumilem Hrabalem.

Termín konání: 20. 10. 2013 – 30. 3 2014
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích
Vinařice u Kladna
www.mayrau.omk.cz

Jan Kotík 1916–2002

Jan Kotík 1916–2002Jan Kotík jako malíř, grafik, designér, teoretik i pedagog v průběhu svého tvůrčího vývoje vždy aktuálně reagoval na živé umělecké evropské a americké tendence, se současnou snahou o osobitý výtvarný rukopis. Retrospektivní výstava ve Veletržním paláci poukazuje na vzájemné vztahy mezi jednotlivými médii (malby, instalace, kresby, grafiky, užité umění, teoretické texty) napříč všemi etapami umělcovy tvorby. Kromě děl ze sbírek veřejných institucí bude uvedena řada kvalitních děl z majetku soukromých sběratelů z České republiky, Německa a USA.

Termín konání: 17. 10 2013 – 23. 3 2014
Národní galerie – Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
www.ngprague.cz

Daniel Hanzlík: Zdroje signálů

hanzlíkVýstava Daniela Hanzlíka (nar. 1970) je koncipována jako environmentální instalace. Fyzický rozměr reality je tu transponován do digitálních obrazových a zvukových forem. Při formulaci obsahových východisek autor parafrázuje motivy přírodních a fyzikálních procesů, lineárních a nelineárních systémů, které popisují obraz našeho trojrozměrného světa a prostřednictvím digitálních nástrojů je převádí v synestézi světelných a akustických dat generovaných počítačem. Původní východiska známé skutečnosti se pozměňují v hypotetické modely. Na pomezí reality a fikce se utváří společný prostor empirického poznání a iluze dynamické reality. Výstava je jedním zastřešujícím dílem sestávajícím ze čtyř instalací rozvržených na základě vzájemných prostorových a významových souvislostí a ve vztahu k dispozici galerijního prostoru.

Termín konání: 8. 11. 2013 – 9. 2. 2014
Colloredo-Mansfeldský palác
Karlova ulice 189/2, Praha
www.citygalleryprague.cz

Michal Matzenauer

Michal MatzenauerGalerie Benedikta Rejta v Lounech představí tvorbu malíře a básníka Michala Matzenauera, který patřil v době normalizace k zakázaným autorům. Těžištěm Matzenauerovy tvorby se staly lettristické experimenty, které rozvíjel v kresbě i malbě, kde dospěl k neobyčejné syntéze obrazu a kaligrafie. Charakteristická se pro něj stala rozmanitost témat, která se ale vzájemně prolínají, doplňují a obohacují. V uceleném pohledu lze Matzenauerovo dílo vnímat jako ustavičné kladení týchž otázek básníka, které tlumočí umělec v jedné a té samé osobě. Rozličné formy a rozpoložení těchto otázek v průběhu doby pak vyzní jako deníkové záznamy komplementární k vlastnímu životu. Galerie Benedikta Rejta připravila pro své návštěvníky výběr z Matzenauerova díla, který tento zajímavý fenomén jeho tvorby přibližuje.

Termín konání: 12. 10. – 23. 2. 2014
Galerie Benedikta Rejta
Pivovarská 34, Louny
www.gbr.cz

Zdeněk Burian – Výpravy do minulosti

Zdeněk BurianSeveročeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích představuje klasika české ilustrace, zejména dobrodružných knih, Zdeňka Buriana. Jeho dílo je velice rozsáhlé (podle seriózního odhadu téměř čtrnáct tisíc originálů), proto  se galerie zaměřila na dva okruhy jeho tvorby – divácky vděčné náměty z období pravěku a na známé paleontologické rekonstrukce a dále pak na jeho ilustrace dobrodružné literatury. Originální kvašové ilustrace doplněné oleji přenesou návštěvníky do příběhů Karla Maye, Julese Verna i Jacka Londona.

Termín konání: 29. 11. 2013 – 2. 2. 2014
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Michalská 7, Litoměřice
www.galerie-ltm.cz

Oskar Kokoschka – Grafika

Oskar Kokoschka - GrafikaNárodní galerie v Praze připravila komorní výstavu grafické tvorby Oskara Kokoschky. V konírně paláce Kinských prezentuje průřez jeho pracemi od počátečních ilustrací, poválečných zážitků z cest až k pozdnímu dílu – serigrafiím doprovázejícím jeho hru Comenius. Barevné tisky k této hře inspirované odkazem Jana Amose Komenského vystavuje NG vůbec poprvé. Odkaz Jana Amose Komenského, Orbis Pictus – Svět v obrazech, inspiroval Kokoschku od dětství a dokládá mimo jiného jeho úzký vztah k Čechám, vztah podpořený jeho zkušenostmi z pražského exilu v letech 1934-1938 a jeho vlastní ženou – Češkou.

Termín konání:  04.10.2013   – 05.01.2014
Národní galerie – Palác Kinských
Staroměstské náměstí, Praha
www.ngprague.cz/

 

 

Tags: