Yusuf Sevinçli: Bez fotografie bych byl němý

Turecký fotograf Yusuf Sevinçli hovoří jazykem ulice a současné doby. Fotí to, co ho obklopuje, reaguje na politiku i na to, co slyší běžně v hovorech lidí. Poslechněte si jeho příběh…

Fotografie je pouze prostředek ke komunikaci. Neodkazuji se jen na diváky mých snímků, ale komunikuji s celým světem kolem sebe. Bez fotografování bych byl jako němý. Fotím, co vidím, je to můj komentář o životě, o tom jak vidím a co vidím. Fotografie je moje odpověď na to, co mě obklopuje a ovlivňuje, most mezi mnou a životem. Je to nejednodušší způsob, jak přiblížit, kdo jsem, co chci, mé obavy i zranitelnost.

Fotografie Yusefa Sevinçli jsou inspirované každodenními věcmi a událostmi: pouliční život, rozhovory s přáteli, přítelkyně a denní politika. Zajímá se i o literaturu a práce jiných umělců, má rád tvorbu Roberta Franka a Williama Egglestona a s oblibou si poslechne hudbu Boba Dylana.

Yusuf Sevincli

Velký vliv ale přičítá také politice. Jeho práce reaguje na současnou situaci, která se kolem něj odehrává. Zajímají ho veřejné i osobní vztahy nebo ekonomie. „Nežiji izolovaně na vrcholu hor. Jsem obklopen jinými lidmi a jako lidská bytost jsem produkt určité doby a místa, které mě hluboce ovlivňuje. Reaguji na to tím, co umím nejlépe, a to je fotografie,“ říká.

Emoce, které vyvolává série „Good Dog“ jsou nestabilní a dráždivé. Yusuf Sevinçli zachycuje odlišné povahy života, které spolu drží pohromadě a vytváří jednotu. Sevinçli  jako bezdomovec putuje s fotoaparátem a odmítá jistoty a klid domova. Je daleko od vyšlapané cesty, kterou se ubírá většina fotografů. Yusuf Sevinçli dokumentuje realitu kolem sebe a svou tvorbou zároveň odkrývá své nitro.

Yusuf Sevinçli se narodil v roce 1980 v Turecku. První fotografii vytvořil v 11 letech na svatbě svého bratra. Nejprve studoval fotografii a film v Istanbulu, od roku 2003 pak dokumentární fotografii ve Švédku; odtud pochází jeho první práce včetně série Good Dog. Má za sebou několik samostatných výstav: v Holansku, Soluni, Itálii nebo Austrálii. Od roku 2008 začal publikovat též v časopisech a vydávat první knižní publikace. Nyní žije převážně v Istambulu.

Více informací o Yusufu Sevinçlim naleznete na stránkách www.yusufsevincli.com