Výstavy na říjen: Kam zajít a co vidět

Měsíc říjen je výstavami opět nabitý. Jaké ale opravdu stojí za to navštívit? Inspirujte se naším seznamem a vydejte se do galerie.

Fotografické výstavy:

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocíV druhé polovině roku připravila Moravská galerie jedinečnou výstavu českého fotografa Jaromíra Funkeho. Funke patřil mezi novátory moderní fotografie, stejně jako Jaroslav Rössler, Man Ray, László Moholy-Nagy,Alexander Rodčenko, Paul Strand nebo Edward Weston. I Funke se vydal na cestu k abstrakci, která vyústila v jeho vlastním -ismu, „fotogenismu“. Výstava přiblíží především logiku utváření a proměn Funkeho tvorby. Od předchozích prezentací se liší především zasazením Funkeho díla do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury. Prokáže, že Funke patří k jejím průkopníkům.

Termín konání: 18. 10. – 19. 1. 2014
Místodržitelský palác
Moravské náměstí 1a, Brno
www.moravska-galerie.cz

František Drtikol: Z fotografického archivu

František Drtikol, Bez názvu, 1930, foto František Drtikol - dědicové, 2013Výročí 130 let od narození Františka Drtikola je důvodem, proč se Uměleckoprůmyslové muzeum již podruhé v tomto roce rozhodlo otevřít rozsáhlý archiv, který legendární fotograf a mystik muzeu věnoval. Výstava s názvem Z fotografického archivu nabídne tentokrát Drtikolovy práce, které dosud nebyly nikde prezentovány. Výběr je sestaven z jedinečných snímků, většinou pracovních studií, a doplněn o dokumentaci autorovy osobité designérské tvorby, jako byly lampy a dekorativní předměty.

Rozhodnutí vystavit je osmdesát let po jejich vzniku vychází z umělcova názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Ukazují práci s živým modelem (variace aktů), řadu abstraktních kompozic a zcela originální aranžované snímky odkazující na autorovu duchovní orientaci na filozofické a náboženské nauky Východu. K výstavě probíhá bohatý doprovodný program, proto doporučujeme sledovat stránky muzea.

O výstavě jsme psali na našich stránkách.

Termín konání: 5. 9. – 24. 11. 2013
Uměleckoprůmyslové museum
ul. 17. listopadu 2, Praha
www.upm.cz

Jaroslav Beneš: Fotografie

Jaroslav Beneš: FotografieOstravská Fiducia připravila výstavu Jaroslava Beneše (1946), který se fotografování věnuje od konce 60. let. Beneš své tajuplné záběry, rozvíjené výhradně v černobílé škále, staví z prchavých odlesků, které zachycuje v prostředí moderních a postmoderních architektur. Jeho pozornost vyvolávají natolik abstraktní motivy, že jsou v reálu prakticky neuchopitelné. Výsledkem hry světla a stínů jsou dlouhé řady listů nabitých zvláštní sálavou energií.  Charakteristickým pojítkem Benešovy tvorby je mimo jiné i orámování fotografie, jež prozrazuje užití kazety na velký formát anebo přímo použitý materiál.

Termín konání: 11. 10. — 10. 11. 2013
Fotografická galerie Fiducia
Nádražní 30, Moravská Ostrava
http://www.antikfiducia.com/czech/

Andrzej Pawłowski Genesis / Kineformy

Olomoucké Muzeum moderního umění představuje dílo polského  fotografa Andrzeje Pawlowského. V prostorách muzea budou moci návštěvníci  zhlédnout jeho cyklus Genesis, který řadí odborníci mezi nejvýznamnější počiny  polské fotografie druhé poloviny 20. století. Výstava Andrzej Pawłowski Genesis / Kineformy doplňuje a rozšiřuje pohled na experimentální počátky polského umění po druhé světové válce, které výrazným způsobem ovlivnilo jak podobu autorského filmového výrazu, videoartu a fotografie, tak i akčního a konceptuálního umění ve střední a východní Evropě. Výstava reflektuje dva póly tvorby Andrzeje Pawłowského, všestranného umělce, pedagoga, teoretika svázaného celoživotně s Krakovem, který v Polsku patří k představitelům tzv. neo­avantgardy. Expozice zároveň nabídne i ukázky  jeho experimentálních filmů.

Termín konání: 9. 10. – 5. 1. 2014
Muzeum moderního umění
Denisova 47, Olomouc

Andrzej Pawłowski, „A umístil je na nebeské obloze…“ z cyklu Genesis, I – 17, 1967

Jaroslav Balzar: Fotografie

Jaroslav BalzarPodnik Jaroslava Balzara patřil k nejexkluzivnějším fotografickým ateliérům meziválečné Prahy. Jeho starší práce jsou v duchu art-deco, později se přiklonil ke glamour fotografii, protože se hodně pohyboval v divadelním a filmovém prostředí. Léta spolupracoval s přítelem Vlastou Burianem, pro jehož časopisy — vedle řady portrétů — vytvářel s básníkem Vilémem Szpykem fotomontáže. Výstava, kterou připravila Galerie Josefa Sudka, připomíná některé tehdejší herecké osobnosti, ale i vynikajícího tenistu Karla Koželuha, boxera Frantu Nekolného a další. Doprovodný text uvádí reálie z Balzarova profesního i osobního života, včetně jeho tragické smrti v létě 1945.

Termín konání: 17. října – 12. ledna 2014
Galerie Josefa Sudka
Úvoz 24
www.upm.cz

Jan Malý: Torzo I Retrospektiva

V Galerii Leica probíhá od 13. 9. retrospektivní výstava českého fotografa Jana Malého. Jeden z prvních absolventů FAMU na sebe upozornil především spoluautorstvím na cyklu Český člověk, ve kterém spolu s Jiřím Poláčkem a Ivanem Luttererem portrétoval náhodné české občany. Znám je dokumentací předválečné architektury nebo porevolučními záběry z Bretaně či cyklem Na silnici. Poslední samostatná výstava Jana Malého se konala v roce 1980, tudíž se touto svou retrospektivou představuje po dlouhých 33 letech. Podrobněji se o výstavě dočtete na našich stránkách.

Termín konání: 13. 9. — 3. 11. 2013
Leica Gallery Prague
Školská 28, Prague 1
www. lgp.cz

Jan Malý, Herna U Nováků, 1974-75_02

Adam Holý: Vnější jádro

Adam Holý Titul výstavy Adama Holého odkazuje k svrchnímu kapalnému železoniklovému (ješte kobalt, síra, křemík a kyslík) obalu pevného železného jádra naší planety. Proč se do názvu výstavy dostal právě svrchní obal a ne samotný střed? Směřujeme pozornost a vášně ven, na vnější jádro, do prostoru transformace a pohybu, protože uvnitř se skrývá tvrdé jádro, o nejž si můžeme vylámat zuby.

Dominantou výstavy však jsou velkoformátová fotografie ženského aktu. Rozměr fotografie značně přesahuje výšku místnosti a obraz vytváří jakousi podkovu rozpínající se od podlahy, přes stěnu až po část stropu. Přehnutá fotografie láme linie ženského těla podobně, jako to lze spatřit u barokních světic a mučednic ve stavu vytržení. Žena je zde spíše vykupitelkou než svůdkyní, vykupitelkou od tvrdého vnitřního narcistního já.

Termín konání: 19. 10. – 23. 11. 2013
Polansky Gallery
Stefanikova 43a , Praha
www.polanskygallery.com

Jan Lukas: Zlín

Dosud neviděné snímky legendárního českého fotografa Jana Lukase se podařilo objevit teprve nedávno. Pochází z let 1936 až 1938, kdy Lukas působil coby kameraman propagačního oddělení firmy Baťa. Zachytil známé i anonymní zlínské postavy, běžné i mimořádné okamžiky, například dělníka s kolečky při úpravách okolí Studijního ústavu nebo letiště před startem J. A. Bati na cestu kolem světa v roce 1937. Soubor 25 snímků je k vidění v galerii evangelického kostela ve Zlíně až do 24. listopadu. Pozor! Návštěvní doba výstavy je značně omezena – v průběhu září probíhá každou sobotu a neděli od 9 do 12 a od 13 do 17, v říjnu a v listopadu pouze v neděli dopoledne.

Termín konání: 23.8. – 24. 11. 2013
Galerie evangelického kostela ve Zlíně
Slovenská 3063, Zlín 760 01
www.zlin.evangnet.cz/

Jan Lukas: Zlín

 

Nefotografické výstavy:

Vladimír Boudník – grafika

Vladimír BoudníkHornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna připravil na měsíc říjen výstavu grafika Vladimíra Boudníka. Výstava uspořádaná ke 45. výročí Boudníkova úmrtí bude instalována v prostoru cechovny a bývalých čistých šaten dolu Mayrau. Vladimír Boudník se jejím prostřednictvím vrátí na Kladno do industriálního prostředí, ze kterého vycházela podstatná část jeho tvorby. K vidění bude přes třicet tisků z padesátých a šedesátých let 20. století zahrnujících aktivní, strukturální a magnetickou grafiku i monotyp. Výstava dále připomene Boudníkovu pracovní brigádu v kladenských hutích Poldi a jeho zdejší seznámení s Bohumilem Hrabalem.

Termín konání: 20. 10. 2013 – 30. 3 2014
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Vinařice u Kladna
mayrau.omk.cz

Jiří Sopko: Bez lidí

Po šesti letech se Sopko vrací na pražskou výstavní scénu s novými díly. Prý ho už nebaví malovat lidi a věnuje se výhradně krajině. Je však možné, aby se na jeho plátnech alespoň malá figurka neobjevila? To ukáže výstava v galerii Gate, která se koná do 17. listopadu.

Termín konání: 11. 9. – 17. 11. 2013
GATE Galerie a informační centrum
Husova 21, Praha 1
www.galeriegate.cz

Jiří Sopko: Bez lidí

Michal Matzenauer

Michal MatzenauerGalerie Benedikta Rejta v Lounech představí tvorbu malíře a básníka Michala Matzenauera, který patřil v době normalizace k zakázaným autorům. Těžištěm Matzenauerovy tvorby se staly lettristické experimenty, které rozvíjel v kresbě i malbě, kde dospěl k neobyčejné syntéze obrazu a kaligrafie. Charakteristická se pro něj stala rozmanitost témat, která se ale vzájemně prolínají, doplňují a obohacují. V uceleném pohledu lze Matzenauerovo dílo vnímat jako ustavičné kladení týchž otázek básníka, které tlumočí umělec v jedné a té samé osobě. Rozličné formy a rozpoložení těchto otázek v průběhu doby pak vyzní jako deníkové záznamy komplementární k vlastnímu životu. Galerie Benedikta Rejta připravila pro své návštěvníky výběr z Matzenauerova díla, který tento zajímavý fenomén jeho tvorby přibližuje.

Termín konání: 12. 10. – 23. 2. 2014
Galerie Benedikta Rejta
Pivovarská 34, Louny
www.gbr.cz

Václav Boštík – Dělení prostoru

Václav BoštíkVáclav Boštík je jeden z nejosobitějších, ale dnes i nejoceňovanějších českých malířů 2. poloviny 20. století. Začátkem listopadu by se dožil sta let. Galerie Smečky uvádí výstavu z jeho nejdůležitějších děl na téma dělení a interpretace prostoru, v němž umělec nejen překonal hranice umění i malířství, ale dotkl se samé podstaty našeho světa a jeho matematických a geometrických, ale i duchovních rozměrů a forem.

Termín konání: 4. 9. — 6. 11. 2013
Galerie Smečky
Ve Smečkách 24, Praha
www.ppas.cz

Oskar Kokoschka – Grafika

Oskar Kokoschka - grafikaNárodní galerie v Praze připravila komorní výstavu grafické tvorby Oskara Kokoschky. V konírně paláce Kinských prezentuje průřez jeho pracemi od počátečních ilustrací, poválečných zážitků z cest až k pozdnímu dílu – serigrafiím doprovázejícím jeho hru Comenius. Barevné tisky k této hře inspirované odkazem Jana Amose Komenského vystavuje NG vůbec poprvé. Odkaz Jana Amose Komenského, Orbis Pictus – Svět v obrazech, inspiroval Kokoschku od dětství a dokládá mimo jiného jeho úzký vztah k Čechám, vztah podpořený jeho zkušenostmi z pražského exilu v letech 1934-1938 a jeho vlastní ženou – Češkou.

Termín konání:  04.10.2013   – 05.01.2014
Národní galerie – Palác Kinských
Staroměstské náměstí, Praha
www.ngprague.cz/

Antonín Střížek: Obrazy, které byste chtěli vidět

Malíř Antonín Střížek  se prosadil na domácí a evropské umělecké scéně koncem 80. let. V tomto desetiletí se během řady výstavních akcích formovala a prezentovala nastupující československá postmoderní generace, jíž je Střížek jedním z klíčových autorů. Střížkova radikálně tradiční malba, stejně jako jeho pastely, tušové „čínské“ malby, akvarely či kresby, je neoddělitelná od malířovy ikonografie. Jejím důležitým aspektem je vztah k fotografii, ostatně malíř sám rád a výborně fotografuje. Fotografie, ať už jsou nalezené nebo vytvořené samotným autorem, jsou často základním vizuálním podkladem pro tvorbu obrazů.

Na výstavě v Českých Budějovicích je k vidění pestrý výběr děl od let osmdesátých až po současnou tvorbu; od zátiší, přes zobrazení různých zvířat až ke krajině – jak klasické, tak městské, inspirované Skupinou 42.

Termín konání: 5. 9. – 20. 10. 2013
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou
Wortnerův dům, U Černé věže 22, České Budějovice
http://www.ajg.cz/

Antonín Střížek

Daniel Balabán: Zpráva 2013

Daniel Balabán: Zpráva 2013Koncem července začíná v Moravské galerii výstava ostravského výtvarníka Daniela Balabána.  Ten se stal laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012 a potvrdil tak, že patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné umělecké scény a zvláště pak k autorům, kteří soustavně a cíleně prověřují hranice možností klasického média malby. Od roku 1993 vede ateliér malby na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Termín konání: 26.7. – 27.10. 2013
Pražákův palác
Husova 18, Brno
www.moravska-galerie.cz

Stanislav Podhorázný: Neklidná krása

Galerie Dům U Kamenného Zvonu představuje dílo významného malíře Stanislava Podhrázského. Malíř se svým raným dílem řadí k radikálním představitelům českého poválečného surrealismu. Podhrázského pozdější tvorba má solitérní povahu a vedle surrealismu pozoruhodně intuitivním způsobem reflektuje formální vzorce i dalších důležitých etap světového výtvarného dědictví (zejm. italské renesance a manýrismu). Vedle trvale přítomné znepokojivosti ji charakterizuje spontaneita, formální svrchovanost a velké lyrické hodnoty. Důkladná retrospektiva v Domě U Kamenného Zvonu spolu s vydáním monografie (Arbor Vitae) má přispět k hlubší definici této osoby a odpovídajícím způsobem zhodnotit Podhrázského celoživotní tvorbu.

Termín konání: 25. 10. 2013 – 23. 2. 2014
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha
www.citygalleryprague.cz

Stanislav Podhorázný: Neklidná krása

 

Speciální říjnové akce

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v JihlavěMezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Letos oslaví festival 17. narozeniny. „Vycházíme z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují,“ uvádí organizátoři festivalu. Základem programu jsou čtyři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí, Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu – experimentálnímu dokumentu. Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou pak retrospektivními profily významných filmařů.

Termín konání: 24. 10 – 29. 10. 2013

www.dokument-festival.cz

Festival Fotograf : Mezi znaky

Festival Fotograf : Mezi znakyV pořadí již třetí ročník Festivalu Fotograf navazuje na loňský rok, kdy se festival výrazně zaměřil na angažované formy prezentace fotografie ve veřejném prostoru.

Výstavy konané v rámci letošního ročníku se pohybují „Mezi znaky“ a různým způsobem propojují obraz, text a fotografii. Obraz i text jsou svébytná média. Pokud stojí společně, vždy jedno modifikuje význam druhého. Jedním z výchozích zdrojů spojení obrazu a textu je oblast reklamy. Původně komerční strategie se znovu stala tématem umění s nástupem postmoderny. Propojením obrazu a textu se ale intenzivně zabývali už meziváleční umělci, kteří zkoumali možnosti koláže, grafického designu, knihy nebo plakátu. Kompletní seznam galerií, které se zapojily do festivalu, a jejich výstavní a doprovodný program naleznete na stránkách festivalu.

Termín konání: 2. 10 –31. 10. 2013

www.fotografestival.cz

Den architektury 2013

Třetí ročník festivalu Den architektury, který proběhne ve dnech 5. až 6. října, umožní lidem zdarma prozkoumat na čtyři desítky českých měst z nové perspektivy. Festival, pořádaný Občanským sdružením Kruh, letos nabídne pestrý program čítající na pětasedmdesát akcí v jednačtyřiceti českých městech. Při procházkách po městech budou dělat průvodce architekti, historikové i teoretici architektury mladé a střední generace, kteří osobitým stylem přiblíží zajímavé architektonické stavby. Festival kromě procházek nabízí i celou řadu cyklovýletů a slibuje pobavit a poučit zájemce napříč generacemi.

Termín konání: 5. 10 – 6. 19. 2013
www.denarchitektury.cz

Den architektury

Dny otevřených ateliérů

Dny otevřených ateliérůKolem 130 uměleckých ateliérů a dílen se o víkendu otevře na Vysočině ve dnech 5. a 6. října, v jižních Čechách pak 12. a 13. října. Návštěvníkům představí svá díla kolem dvou stovek výtvarníků a uměleckých řemeslníků. Mezi umělci jsou nejvíce zastoupeni malíři a grafici, ale chybět nebudou samozřejmě ani fotografové. Milovníci umění si budou moci prohlédnout také dílny 13 řezbářů a sochařů, osm sklářských ateliérů i několik hutí. Otevřou se dveře deseti keramických dílen a 16 kováren, v nichž vládnou mistři svého řemesla. Cílem projektu je lepší propagace umění a uměleckých řemesel.

Termín konání: 5. – 6. října a 12. – 13. října
ttp://dnyotevrenychatelieru.kulturni-most.cz/