Výstavy na listopad: Kam zajít a co vidět

Měsíc listopad je výstavami opět nabitý. Jaké ale opravdu stojí za to navštívit? Inspirujte se naším seznamem a vydejte se do galerie.

Fotografické výstavy:

Elliott Erwitt: Personal best for Leica

Elliott Erwitt, renomovaný americký fotograf ruského původu a člen prestižní agentury MAGNUM Photos, vytvořil pro nadnárodní síť galerií Leica exkluzivní kolekci svých stěžejních snímků. Tento výběr byl poprvé představen veřejnosti v rámci veletrhu fotografie photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem. Výstava přijíždí do Prahy z Leica Gallery Salzburg.

V tvorbě Elliotta Erwitta dominují černobílé fotografie, na kterých vedle prominentních osobností líčí absurdní situace z každodenního života. Dominantní charakteristikou jeho tvorby je jemný humor, který je tolik typický pro sociálně laděné fotografie z různých koutů světa. Na výstavě v Leica Gallery Prague nechybí jak slavné portrétní záběry, tak ukázky z Erwittovi celosvětově známé série psů a psíků.

Termín konání: 8. 11. 2013 – 5. 1. 2014
Leica Gallery Prague
Školská 28, Praha
www.lgp.cz

France, Paris, 1989, Elliott Erwitt, Magnum Photos

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí

Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocíMoravská galerie připravila jedinečnou výstavu českého fotografa Jaromíra Funkeho. Funke patřil mezi novátory moderní fotografie, stejně jako Jaroslav Rössler, Man Ray, László Moholy-Nagy,Alexander Rodčenko, Paul Strand nebo Edward Weston. I Funke se vydal na cestu k abstrakci, která vyústila v jeho vlastním -ismu, „fotogenismu“. Výstava přiblíží především logiku utváření a proměn Funkeho tvorby. Od předchozích prezentací se liší především zasazením Funkeho díla do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury. Prokáže, že Funke patří k jejím průkopníkům.

Termín konání: 18. 10. – 19. 1. 2014
Místodržitelský palác
Moravské náměstí 1a, Brno
www.moravska-galerie.cz

František Drtikol: Z fotografického archivu

František Drtikol: Z fotografického archivuVýročí 130 let od narození Františka Drtikola je důvodem, proč se Uměleckoprůmyslové muzeum již podruhé v tomto roce rozhodlo otevřít rozsáhlý archiv, který legendární fotograf a mystik muzeu věnoval. Výstava s názvem Z fotografického archivu nabídne tentokrát Drtikolovy práce, které dosud nebyly nikde prezentovány. Výběr je sestaven z jedinečných snímků, většinou pracovních studií, a doplněn o dokumentaci autorovy osobité designérské tvorby, jako byly lampy a dekorativní předměty.

Rozhodnutí vystavit je osmdesát let po jejich vzniku vychází z umělcova názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Ukazují práci s živým modelem (variace aktů), řadu abstraktních kompozic a zcela originální aranžované snímky odkazující na autorovu duchovní orientaci na filozofické a náboženské nauky Východu. K výstavě probíhá bohatý doprovodný program, proto doporučujeme sledovat stránky muzea.

O výstavě jsme psali na našich stránkách.

Termín konání: 5. 9. – 24. 11. 2013
Uměleckoprůmyslové museum
ul. 17. listopadu 2, Praha
www.upm.cz

Andrzej Pawłowski Genesis / Kineformy

Olomoucké Muzeum moderního umění představuje dílo polského  fotografa Andrzeje Pawlowského. V prostorách muzea budou moci návštěvníci  zhlédnout jeho cyklus Genesis, který řadí odborníci mezi nejvýznamnější počiny  polské fotografie druhé poloviny 20. století. Výstava Andrzej Pawłowski Genesis / Kineformy doplňuje a rozšiřuje pohled na experimentální počátky polského umění po druhé světové válce, které výrazným způsobem ovlivnilo jak podobu autorského filmového výrazu, videoartu a fotografie, tak i akčního a konceptuálního umění ve střední a východní Evropě. Výstava reflektuje dva póly tvorby Andrzeje Pawłowského, všestranného umělce, pedagoga, teoretika svázaného celoživotně s Krakovem, který v Polsku patří k představitelům tzv. neo­avantgardy. Expozice zároveň nabídne i ukázky  jeho experimentálních filmů.

Termín konání: 9. 10. – 5. 1. 2014
Muzeum moderního umění
Denisova 47, Olomouc

Andrzej Pawłowski, „A umístil je na nebeské obloze…“ z cyklu Genesis, I – 17, 1967

Adam Holý: Vnější jádro

Foto: Polansky GalleryTitul výstavy Adama Holého odkazuje k svrchnímu kapalnému železoniklovému (ješte kobalt, síra, křemík a kyslík) obalu pevného železného jádra naší planety. Proč se do názvu výstavy dostal právě svrchní obal a ne samotný střed? Směřujeme pozornost a vášně ven, na vnější jádro, do prostoru transformace a pohybu, protože uvnitř se skrývá tvrdé jádro, o nejž si můžeme vylámat zuby.

Dominantou výstavy však jsou velkoformátová fotografie ženského aktu. Rozměr fotografie značně přesahuje výšku místnosti a obraz vytváří jakousi podkovu rozpínající se od podlahy, přes stěnu až po část stropu. Přehnutá fotografie láme linie ženského těla podobně, jako to lze spatřit u barokních světic a mučednic ve stavu vytržení. Žena je zde spíše vykupitelkou než svůdkyní, vykupitelkou od tvrdého vnitřního narcistního já. O výstavě Adama Holého se můžete více dočíst na našich stránkách.

Termín konání: 19. 10. – 23. 11. 2013
Polansky Gallery
Stefanikova 43a , Praha
www.polanskygallery.com

Pavel Micka – Tady pijí ptáci

Pavel Micka - Tady pijí ptáciAutor Pavel Micka má za sebou bohaté a rozmanité životní zkušenosti, které ho ve fotografickém cyklu meditativních zátiší květinových mandal plujících na vodní hladině přivádějí k extrakci krásna, kterým náš svět v jeho neposkvrněné podobě oplývá. Pavel osciluje ve svém bytí na linii knihovník, noční hlídač, laborant, fotograf, kavárník a galerista. Pavel Micka se věnuje také literární tvorbě, můžete si přečíst jeho sbírku textů „Trávy a alkoholy“.

Termín konání: 2. 11. — 29. 11. 2013
Galerie KABINET CHAOS Střítež
Střítež 68, Polička
otevřeno po domluvě a v neděli od 13 -18h
Kontakt: verbrom@gmail.com

Ondřej Kalmán – Jde světem člověk

Ondřej Kalmán - Jde světem člověkV galerii 4 se připraví Ondřej Kalmán výstavou Jde světem člověk. Ondřej Kalmán (nar. 1969 v Ostrově u Karlových Varů) se fotografii věnuje 21 let. Od roku 1992 pracuje jako nezávislý fotograf. Titul BcA. získal na Slezské univerzitě v Opavě (Institut tvůrčí fotografie) v roce 1998. 2 roky vyučoval fotografickou tvorbu a technologii na střední škole v Karlových Varech. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR a Klubu
sportovních novinářů ČR. Hlavním tématem je sportovní a reportážní fotografie. Jako fotograf se zúčastňuje cyklistického závodu Tour de France.

Termín konání: 8. 11 – 30. 11. 2013
Galerie 4, galerie fotografie
Kamenná 2, Cheb
www.galerie4.cz

Vojtěch V. Sláma

Vojtěch V. SlámaVýstava Vojtěcha V. Slámy představí názorově kompaktní soubor jeho nových velkoformátových barevných fotografií, které vznikaly v průběhu posledních let. Kamera je součástí jeho života, jejím prostřednictvím fixuje momenty, sekvence situací, kterým je vlastní velmi osobní, citlivé vnímání přítomnosti, smysl pro jejich autenticitu a poetiku. Vychází z intuice, není mu cizí ironie i surreálný podtext motivu, reflektujícího jeho životní prožitky.

Termín konání: 27. 11. 2013 – 12. 1. 2014
Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2, Brno
www.dum-umeni.cz

Jan Lukas: Zlín

Dosud neviděné snímky legendárního českého fotografa Jana Lukase se podařilo objevit teprve nedávno. Pochází z let 1936 až 1938, kdy Lukas působil coby kameraman propagačního oddělení firmy Baťa. Zachytil známé i anonymní zlínské postavy, běžné i mimořádné okamžiky, například dělníka s kolečky při úpravách okolí Studijního ústavu nebo letiště před startem J. A. Bati na cestu kolem světa v roce 1937. Soubor 25 snímků je k vidění v galerii evangelického kostela ve Zlíně až do 24. listopadu. Pozor! Návštěvní doba výstavy je značně omezena – v listopadu probíhá pouze v neděli dopoledne.

Termín konání: 23.8. – 24. 11. 2013
Galerie evangelického kostela ve Zlíně
Slovenská 3063, Zlín
www.zlin.evangnet.cz/

Jan Lukas: Zlín

 

Nefotografické výstavy:

Vladimír Boudník – grafika

Vladimír BoudníkHornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna připravil na měsíc říjen výstavu grafika Vladimíra Boudníka. Výstava uspořádaná ke 45. výročí Boudníkova úmrtí bude instalována v prostoru cechovny a bývalých čistých šaten dolu Mayrau. Vladimír Boudník se jejím prostřednictvím vrátí na Kladno do industriálního prostředí, ze kterého vycházela podstatná část jeho tvorby. K vidění bude přes třicet tisků z padesátých a šedesátých let 20. století zahrnujících aktivní, strukturální a magnetickou grafiku i monotyp. Výstava dále připomene Boudníkovu pracovní brigádu v kladenských hutích Poldi a jeho zdejší seznámení s Bohumilem Hrabalem.

Termín konání: 20. 10. 2013 – 30. 3 2014
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích
Vinařice u Kladna
www.mayrau.omk.cz

Jan Kotík 1916–2002

Jan Kotík 1916–2002Jan Kotík jako malíř, grafik, designér, teoretik i pedagog v průběhu svého tvůrčího vývoje vždy aktuálně reagoval na živé umělecké evropské a americké tendence, se současnou snahou o osobitý výtvarný rukopis. Retrospektivní výstava ve Veletržním paláci poukazuje na vzájemné vztahy mezi jednotlivými médii (malby, instalace, kresby, grafiky, užité umění, teoretické texty) napříč všemi etapami umělcovy tvorby. Kromě děl ze sbírek veřejných institucí bude uvedena řada kvalitních děl z majetku soukromých sběratelů z České republiky, Německa a USA.

Termín konání: 17. 10 2013 – 23. 3 2014
Národní galerie – Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
www.ngprague.cz

Antonín Sládek – Ohlédnutí za malířem v klobouku

Oskar Kokoschka - GrafikaVýstava v Novoměstské radnici představuje díla významného českého malíře Antonína Sládka. Výstava nabídne jak jeho obrazy, akvarely, grafiky a skicy, tak známé filmové plakáty. Malíř vyznával tradiční malbu a znázorňoval lidi, které viděl kolem sebe, dovedl zachytit okamžik, kterého si už málokdo povšimne. Zastavil čas, ponořil se do něj a přenesl ho do svého skicáře, který nosil stále u sebe. Sládek dokázal proměnit všední realitu na umělecký zážitek viděný na plátně.

Termín konání: 27. 9. – 29. 11. 2013
Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1/23, Praha 2
www.nrpraha.cz

Michal Matzenauer

Michal MatzenauerGalerie Benedikta Rejta v Lounech představí tvorbu malíře a básníka Michala Matzenauera, který patřil v době normalizace k zakázaným autorům. Těžištěm Matzenauerovy tvorby se staly lettristické experimenty, které rozvíjel v kresbě i malbě, kde dospěl k neobyčejné syntéze obrazu a kaligrafie. Charakteristická se pro něj stala rozmanitost témat, která se ale vzájemně prolínají, doplňují a obohacují. V uceleném pohledu lze Matzenauerovo dílo vnímat jako ustavičné kladení týchž otázek básníka, které tlumočí umělec v jedné a té samé osobě. Rozličné formy a rozpoložení těchto otázek v průběhu doby pak vyzní jako deníkové záznamy komplementární k vlastnímu životu. Galerie Benedikta Rejta připravila pro své návštěvníky výběr z Matzenauerova díla, který tento zajímavý fenomén jeho tvorby přibližuje.

Termín konání: 12. 10. – 23. 2. 2014
Galerie Benedikta Rejta
Pivovarská 34, Louny
www.gbr.cz

Oskar Kokoschka – Grafika

Oskar Kokoschka - GrafikaNárodní galerie v Praze připravila komorní výstavu grafické tvorby Oskara Kokoschky. V konírně paláce Kinských prezentuje průřez jeho pracemi od počátečních ilustrací, poválečných zážitků z cest až k pozdnímu dílu – serigrafiím doprovázejícím jeho hru Comenius. Barevné tisky k této hře inspirované odkazem Jana Amose Komenského vystavuje NG vůbec poprvé. Odkaz Jana Amose Komenského, Orbis Pictus – Svět v obrazech, inspiroval Kokoschku od dětství a dokládá mimo jiného jeho úzký vztah k Čechám, vztah podpořený jeho zkušenostmi z pražského exilu v letech 1934-1938 a jeho vlastní ženou – Češkou.

Termín konání:  04.10.2013   – 05.01.2014
Národní galerie – Palác Kinských
Staroměstské náměstí, Praha
www.ngprague.cz/

Stanislav Podhorázný: Neklidná krása

Stanislav Podhorázný: Neklidná krásaGalerie Dům U Kamenného Zvonu představuje dílo významného malíře Stanislava Podhrázského. Malíř se svým raným dílem řadí k radikálním představitelům českého poválečného surrealismu. Podhrázského pozdější tvorba má solitérní povahu a vedle surrealismu pozoruhodně intuitivním způsobem reflektuje formální vzorce i dalších důležitých etap světového výtvarného dědictví (zejm. italské renesance a manýrismu). Vedle trvale přítomné znepokojivosti ji charakterizuje spontaneita, formální svrchovanost a velké lyrické hodnoty. Důkladná retrospektiva v Domě U Kamenného Zvonu spolu s vydáním monografie (Arbor Vitae) má přispět k hlubší definici této osoby a odpovídajícím způsobem zhodnotit Podhrázského celoživotní tvorbu.

Termín konání: 25. 10. 2013 – 23. 2. 2014
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha
www.citygalleryprague.cz

Speciální listopadové akce :

Měsíc Fotografie v Bratislavě

Měsíc Fotografie v BratislavěStředoevropský dům fotografie v Bratislavě pořádá již po dvacáté tradiční Měsíc fotografie, který je letos součástí širší celoevropské akce s názvem Měsíc evropské fotografie.

Součástí bohatého programu je kromě řady individuálních i kolektivních výstav také několik workshopů (povedou je například Kamil Varga, Jozef Česla nebo Rudolf Lendel), přednášek (Chien-Chi Chang a Martin Parr z Magnum Photos), proběhne vědecká konference na téma „Dějiny evropské fotografie 1900–1938”, bude vyhodnocena soutěž o nejkrásnější fotografickou knihu vydanou v období 2009 až 2010 ve Střední nebo Východní Evropě atd.

Z českých jmen se v Pálffyho paláci setkáme s Josefem Mouchou a Janem Lukasem, ve Slovenské národní galerii se bude konat výstava fotografií Františka Drtikola a v Open Gallery se představí opavský Institut tvůrčí fotografie.

www.mesiacfotografie.sk

Tags: