Vilém Heckel: Fotograf, který měl rád výšky

Fotograf, horolezec, otec. Člověk velkého charakteru a muž, který svůj život dokázal prožít naplno. Vilém Heckel, rodák z Plzně, se proslavil především fotografiemi krajinek. Jeho rozhled byl však ve skutečnosti mnohem širší.

Vilém Heckel se narodil v roce 1918 do rodiny jeřábníka plzeňské Škodovky a vášnivého fotografa; není tedy divu, že měl už od mládí blízko k fotografování. Nezůstalo však u pouhé záliby, Vilém se rozhodl vyučit se fotografem v portrétním ateliéru Alise Chmelíka. Poté přešel do Prahy, kde pracoval pro fotografy zvučných jmen – Karla Drbohlavu, Alexandra Paula a Františka Ilka. Zlí jazykové tvrdí, že, díky vytíženosti svých mistrů se Vilém vyučil prakticky sám.

Vilem Heckel

Po čase nastoupil jako produktový fotograf ve Zbrojovce a v Československé obchodní komoře. Tam se naučil efektivní práci se světlem a preciznosti, která jej provázela celý život. Z této doby pocházejí jeho reklamní a téměř neznámé fotografie.

Vilém Heckel Vilém Heckel V 50. letech Vilém objevil hory. Od té doby vyrážel za focením především do skalních měst; odtud pocházejí humorné příběhy o tom, jak nadšený fotograf hledal to nejlepší místo k focení a tak dlouho přeskakoval z vršku na vršek, až zjistil, že už není cesty zpět. Jeho kamarádi se postarali o to, aby si Vilém adrenalinu vychutnal dosyta a ještě dlouhou dobu trvalo, než mu hodili lano ke slanění. Jistě jim ale musel jít mráz po zádech, když chvíli před tím viděli, jak se jejich přítel nerozvážně řítí do úskalí hor.

V roce 1956 se Vilém Heckel rozhodl stát se fotografem na volné noze. V této pozici vydržel až do své smrti v roce 1970, kdy zahynul s dalšími horolezci pod obří lavinou v Peru.

Vilém Heckel
Nacházení správných míst bylo Hecklovou silnou stránkou; absolvoval mnoho výprav, ze kterých vznikaly nesmírně čtivé knihy doprovázené panoramatickými fotografiemi. Většina z nich je tištěna hlubotiskem, který působí na denním světle poměrně našedle, řekl bych, že v některých případech až nezajímavě. Pod mírně nažloutlým světlem žárovky však snímky získají kontrast a prožitek z prohlížení se změní ve zcela jedinečný zážitek a je jedno, zda se jedná  o příběhy z výpravy na Kavkaz, na Hindukůš nebo obrazovou báseň Naše hory či Má Vlast. V knihách je znát posun Vilémova zájmu od monumentů přírody, kde člověk tvoří pouhé měřítko, k prakticky zcela opačnému pohledu na člověka a jeho okolí.

Vilém HeckelVilém Heckel byl svými přáteli obdivován pro kamarádství, vytrvalost a obětavost, fotografičtí kolegové si ho pro změnu vážili pro pracovitost a preciznost. V minulosti se konaly v Praze pravidelné fotosoutěže s názvem Štíty Viléma Heckela, ty už ale nejspíš upadly do zapomnění.

Další snímky tohoto slavného českého fotografa a horolezce si můžete prohlédnout na stránkách http://www.vilemheckel.cz/

Autor článku: Petr Šťáva