Václav Chochola: Nenápadný chodec s fotoaparátem

Václav Chochola je již klasikem české fotografie. Začínal u focení sportu, ale nezapomenutelným se stal až díky portrétům známých umělců. Snímky, které vytvořil v počátcích své umělecké kariéry, jsou k vidění v těchto dnech v pražské galerii Artinbox.

František Tichý, 1949 Rychlobruslař,1947Pražský rodák a absolvent grafické školy Václav Chochola měl už od mala velmi blízko ke sportu i k uměleckému prostředí. Postupem času ale zůstal sport, kterému se věnoval aktivně, stranou a rozšířil svůj obzor o umění. Pracoval pro Národní divadlo a další scény, kde si tříbil své fotografické vidění.

Zásadním způsobem ho ovlivnilo přátelství se členy výtvarné skupiny 42, do níž patřil např. Kamil Lhoták, František Hudeček nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Posledně jmenovaný o Chocholovi prohlásil: Jde užasle světem, o kterém jako kluk na předměstí snil a od něhož byl vždy oddělen červenou šňůrou, a do něhož má najednou přístup. Skutečnost, že v tomto světě nikdy nebyl úplně doma, dokázal proměnit v nepřehlédnutelnou přednost: zbystřilo mu to oko a zahlédl detaily, které my oslněni jinými cíli ani nevidíme.

Věšák, 1944Maska, 1947

Portrét Bohumila Hrabala na výstavě v Artinboxu, která je zaměřená na 40. léta minulého století, bohužel není, zato však návštěvník galerie může pohlédnout do očí Františku Tichému nebo Janu Zrzavému, a to prostřednictvím hned několika zvětšenin. Portrétované osoby Chochola, který později vytvořil také známou sérii se Salvatorem Dalím, vždy zachycoval v jejich domácím prostředí, při práci nebo při odpočinku.

Noční chodec, 1949V pražské galerii nechybí několik zásadních Chocholových fotografií, jednou z nich je Noční chodec z roku 1949. Průhledný muž hledící na noční město, skrze něj prosvítá lampa a nerušeně si kouří svou cigaretu, zády k nám. Vyfotil snad Chochola ducha? Možná. Ducha Prahy, který se vrátil na své oblíbené místo.

Chochola měl ke svému rodnému městu vždy velice blízko a můžeme říct, že ta nejznámější díla nafotil právě zde. Kromě toho, že se mu podařilo zachytit velmi citlivě atmosféru Prahy v běžných pouličních momentkách,  působil také jako dokumentární fotograf zásadních okamžiků, které formovaly dějiny Československa. Neocenitelné jsou např. jeho snímky z Pražského povstání z roku 1945 anebo fotografie z pohřbu Jana Palacha z roku 1970, za které si odseděl měsíc ve vězení.

Prodavač brousků,  1942V letošním roce by Václav Chochola oslavil 90. narozeniny. Výstava v Artinbox Gallery připomíná jeho stěžejní díla ze 40. let minulého století, navštívit ji můžete do 21. března 2013. Více informací o otevírací době galerie a vstupném naleznete na webových stránkách http://www.artinbox.cz/.