Tono Stano uzavírá jednu svou kapitolu. V Leice.

Leica Gallery hostí novou výstavu! Tono Stano, jež byl dosud známý spíše jako tvůrce černobílých snímků, se zde překvapivě prezentuje barevnou tvorbou. Nový barevný kabát dokonce dostala i jeho zásadní fotografie „Smysl“, již vytvořil v roce 1992.

Tono-Stano-Oko-za-oko-1994 © Tono Stano, Zvěčnění posledního sdělení, 2013Tono Stano mluví o svých barvených snímcích jako o posunu ve své tvorbě. Kam se také může dál posunout umělec, jež – zdá se – svého vrcholu v kariéře již dosáhl? Tono Stano se vzdal analogového fotoaparátu a začal fotit na digitální aparát. S digitálem přichází možnost barvy už tak nějak samozřejmě. A ač se slovensko-český fotograf ještě dlouho potom černobílé nedokázal vzdát, nakonec představil svou první výstavu v Leice právě v barvě.

Ve stejném souboru se tak objevují snímky, jež patří ke Stanovým prvotinám, spolu s fotografiemi, které vznikaly v roce 2013, tedy těsně před vernisáží. Vedle toho však na výstavě vidíme i staronové fotografie; jedna z nich „Smysl“, v níž dívčina křivka vystupuje zpod černého pozadí, náhle dostává v barvě nový rozměr. Nabízí se ale otázka proč, proč Tono Stano přetváří své nejlepší snímky do nového digitálního média? Otázka zůstává pro návštěvníka výstavy otevřena.

Tono Stano, Leica 2013Na výstavě jsou ale i snímky, jež jsou pro diváka zcela nové. Tono Stano si zachoval tvář interiérového fotografa; jen ve dvou případech narazíme na exteriérové snímky, které vznikly ve vodě. Není divu, Tono Stano, jako vášnivý rybář, je přirozeně vodou fascinován a s oblibou s ní také experimentuje při focení.

tono 007Výstava působí na první dojem velice nesourodě. Kromě barevného provedeni, spojuje všechny fotografie motiv ženy. To ostatní nechává tvůrce fotografií na nás. „Za svou kariéru jsem pochopil, že to nejsou moje fotky, ale jsou to fotky toho, kdo se na nich právě dívá. On si v nich nachází to své a s tím já už nemám nic společného,“ řekl v Leice slovenský rodák.

Na výstavě v několika případech narazíme i na fotografe z let 90. Souborem Moje barvy, jak vidno, Tono Stano vyprázdnil svůj tvůrčí šuplík, ve kterém se ještě nějaký ten poklad skrýval „Po této výstavě mohu s čistým svědomím pokračovat dál,“ uvedl na předvernisáži Tono Stano. Těšíme se tedy, s čím dalším nás překvapí.

 

 

 

Tags: