Světový den dírkové fotografie 2016

Dnes je 24. duben, mezinárodní den dírkové fotografie.

Každý rok při příležitosti mezinárodního dne dírkové fotografie se snažím vyfotit aspoň něco, ale letos jsme společně s kolegou vyrazili do centra Ostravy, kde se v muzeu ve Staré radnici konal tradiční workshop právě k mezinárodnímu dni dírkové fotografie.

Workshop byl spojen s přednáškou o historii ostravských mostů. Takže jsme měli takové nepovinné zadání fotit na dírkové komory mosty a jelikož se na podzim bude v Ostravském muzeu konat výstava o historii mostů v Ostravě, tak se některé práce stanou součástí této výstavy.

DSC_1004

 

 

 

 

 

 

 

Na workshopu jme měli k dispozici místnost se stoly na výrobu ‚pinholí‘ a malou polní temnou komoru. No jelikož je ‚pinholka‘ vždy záležitost jednoho snímku, tak jsem si už včera doma vyrobil dvě z plechovek od kávy. A třetí vyrobil až na workshopu. Ať vždy vyrazím do ulic a mám připravené tři fotky.

Jako citlivý materiál do dírkových komor jsme měli použít černobílé papíry, které jsme potom vyvolali v provizorní temné komoře a takto vyvolané negativy jsme předali paní fotografce z muzea, která nám je naskenovala, invertovala a vytiskla na inkoustový fotopapír.

NEGaPOZ

 

 

 

 

 

 

 

Je pravda, že paní fotografka s negativy opravdu čarovala a dokázala zázraky. Ale ti kdo mě znají ví, že dávám přednost klasice. Pro mě byla cesta jasná, vyrobenou ‚pinholku‘ na workshopu jsem naplnil klasickým papírem, abych splnil zadání, ale ty moje dvě doma vyrobené, tam byla cesta jasná – ILFORD HARMAN Direct Positive Paper.

Tak jsme vyrazili do ulic, fotili, fotili … a vyvolávali, vyvolávali. Začalo se mi dařit až v odpoledních hodinách, zkrátka stanovení expozice nebyla nikdy moje silná stránka.

DSC_0998

 

 

DSC_1001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S kolegy Láďou a Luďkem jsme se potulovali po ulicích Ostravy, podél řeky Ostravice. A lovili krásné záběry z ‚pinholí‘. Taková krásná a pomalá práce, nic uspěchaného. Člověk položil ‚pinholku‘ na zem, namířil, pustil stopky, otevřel závěrku, ubalil cigaretu, kouřil cigaretu, přemýšlel o dalším snímku, dokouřil cigaretu a zavřel závěrku a posunul se dál. Má to něco do sebe. Posuďte sami.

Autoři prací v galerii:
Luděk Brhel – cestovatel, fotograf
BcA. Ladislav Vavřík – fotograf, Kamrlík Fotografie
Tomáš Hudeček – fotograf, kameraman, Redsnail productions Ltd.

 

www.pinholeday.org