Susan Kae Grant dává podobu vlastním snům

Svět jako divadelní jeviště, v němž své životní osudy zde vypráví postavy stvořené ze světla a stínů. Publikum tleská, baví se, ale co je to za příběhy? Možná že jsou skutečné…

Susan Kae Grant, ze série Night Journey"Americká fotografka Susan Kae Grant se ve své práci soustředí především na mezilidské vztahy, z velké části jsou její snímky autobiografické, ale často se nechává inspirovat taktéž příběhy druhých lidí. Snímky ze série The Night Journey vznikaly na základě soustavné práce, v níž se Susan zabývala lidským nevědomým. To ji dovedlo až do Texaské univerzity Southwestern Medical Center, kde podrobně zkoumají lidské sny, a kde dokáží přeměnit bezvědomí do vizuální paměti. Umělkyně se při této práci podrobila pokusu, při kterém byla napojena na monitor. Poté, co se probudila z hlubokého spánku nazývaného REM, byla specializovanými pracovníky vyslýchána a její odpovědi byly pečlivě zaznamenávány na pásku. Autorka později tyto nahrávky použila jako inspiraci k vytvoření „divadelní“ série.

Susan Kae Grant se narodila v malém městečku ve Wisconsinu, ale od roku 1981 žije v Dallasu. Vystudovala uměleckou školu v Texasu zaměřenou na umění. Od 80. let se Susan věnuje fotografii naplno; od začátku ji lákala především inscenovaná tvorba, do níž by mohla promítnout své představy a tvůrčí schopnosti.

Kromě fotografování se Susan věnuje knižní tvorbě. Vydala již 13 ručně vyrobených knih, jež obsahují kromě již zmíněných fotografií i autorčiny texty zabývající se identitou, historií nebo morálkou. Často si při jejich výrobě pohrává s exotickými materiály, jež ještě násobí originálnost konečného díla.

Susan Kae Grant

Nyní působí Grant jako profesorka na fotografické univerzitě v Texasu, kde sama vystudovala, a každoročně vede semináře na Mezinárodním festivalu fotografie v New Yorku. Její uměleckou tvorbu zařadilo do stálých sbírek několik galerií a muzeí, včetně  George Eastman House; Tokyo Metropolitan Museum of Photography; J. Paul Getty Museum; Victoria and Albert Museum; and Museum of Fine Artsv Houstnu.

Více fotografií naleznete na stránkých www.susankaegrant.com.