Svět jako divadelní jeviště, v němž své životní osudy zde vypráví postavy stvořené ze světla a stínů. Publikum tleská, baví se, ale co je to za příběhy? Možná že jsou skutečné…
Americká fotografka Susan Kae Grant se ve své práci soustředí především na mezilidské vztahy, z velké části jsou její snímky autobiografické, ale často se nechává inspirovat taktéž příběhy druhých lidí. Snímky ze série The Night Journey vznikaly na základě soustavné práce, v níž se Susan zabývala lidským nevědomým. To ji dovedlo až do Texaské univerzity Southwestern Medical Center, kde podrobně zkoumají lidské sny, a kde dokáží přeměnit bezvědomí do vizuální paměti. Umělkyně se při této práci podrobila pokusu, při kterém byla napojena na monitor. Poté, co se probudila z hlubokého spánku nazývaného REM, byla specializovanými pracovníky vyslýchána a její odpovědi byly pečlivě zaznamenávány na pásku. Autorka později tyto nahrávky použila jako inspiraci k vytvoření „divadelní“ série.
Susan Kae Grant se narodila v malém městečku ve Wisconsinu, ale od roku 1981 žije v Dallasu. Vystudovala uměleckou školu v Texasu zaměřenou na umění. Od 80. let se Susan věnuje fotografii naplno; od začátku ji lákala především inscenovaná tvorba, do níž by mohla promítnout své představy a tvůrčí schopnosti.
Kromě fotografování se Susan věnuje knižní tvorbě. Vydala již 13 ručně vyrobených knih, jež obsahují kromě již zmíněných fotografií i autorčiny texty zabývající se identitou, historií nebo morálkou. Často si při jejich výrobě pohrává s exotickými materiály, jež ještě násobí originálnost konečného díla.
Nyní působí Grant jako profesorka na fotografické univerzitě v Texasu, kde sama vystudovala, a každoročně vede semináře na Mezinárodním festivalu fotografie v New Yorku. Její uměleckou tvorbu zařadilo do stálých sbírek několik galerií a muzeí, včetně George Eastman House; Tokyo Metropolitan Museum of Photography; J. Paul Getty Museum; Victoria and Albert Museum; and Museum of Fine Artsv Houstnu.
Více fotografií naleznete na stránkých www.susankaegrant.com.