Susan Burnstine: Realitu a sen neodděluji

Když vás svět, ve kterém žijete, nenaplňuje, můžete se pokusit ho změnit, anebo si vytvořte docela jiný svět. Tak jako americká fotografka Susan Burnstine, která ho zpodobňuje ve své fotografické tvorbě.

Fotografování si vyzkoušela už v dětství. Nejprve malovala své noční můry; tvoření mělo být prostředkem, jak se s nimi vyrovnat. Postupem času stále častěji nahrazovala štětec mechanickým ztvárněním, až se docela přesměrovala k focení. Už v osmi letech dostala svůj první fotoaparát. „Když se mi poprvé dostal fotoaparát do ruky, cvakala jsem jako posedlá.“ vzpomíná dnes sedmačtyřicetiletá fotografka žijící v Los Angeles.  Určitý předpoklad k jinakosti měla již ve vínku: matka kreativní umělkyně se sbírkou historických fotoaparátů a muzikantka, otec vynálezce. Co z toho může být? „Během svého dospívání jsem většinu svého času strávila v temné komoře,“ přiznává Susan.

 Susan Burnstine  Susan Burnstine  Susan Burnstine

 

 

 

 

 

Zobrazování vlastních snů se jí nakonec stalo životním tématem. Dnes už možná ani ne tak nočních děsů, jako spíš vytváření vlastního světa. „Realitu a sen neodděluji,“ říká Susan, která původně vystudovala dokumentární fotografii. Být k sobě upřímný, umět se otevřít sobě i ostatním; chcete-li následovat svůj sen, bez upřímnosti k sobě samému se neobejdete.

 Susan Burnstine  Susan Burnstine  Susan Burnstine

 

 

 

 

 

Susanina tvůrčí činnost začíná už od výroby fotoaparátu. Jaký byl první impuls k tomu, vytvořit si vlastní kameru? Na to si rodačka z Chicaga pamatuje docela živě. „Když zemřela moje matka, noční můry se vrátily. Opět jsem potřebovala vypořádat se s traumaty, ale žádné dostupné kamery nebyly schopné udělat takový efekt, jaký jsem chtěla,“ vypráví. K nápadu vyrobit si první vlastní kameru ji však přivedl až vynalézavý otec. Do dnešní doby jich sestrojila více než 20. Při výrobě dá, více než na technické znalosti, na svůj instinkt a vnitřní intuici.

 Susan Burnstine  Susan Burnstine  Susan Burnstine

 

 

 

 

 

Lehce rozechvělé fotografie nabízí snadný útěk do jiného světa, nejen pro autorku, ale i pro diváka jejích snímků. Černobílé fotografie vypadají, jako by si fotografka naskenovala vlastní vidiny. Těsně po probuzení, když si člověk ještě matně vybavuje obrazy.

Více tvorby Susan Burnstine naleznete na stránkách www.susanburnstine.com.