Saul Leiter: Klidně piju kávu, když to tak chci

Newyorské centrum bylo nafoceno již mnohokrát. Vybaví se nám většinou v podobě černobílých momentek rušných ulic a mrakodrapů… Saul Leiter nabízí jinou tvář New Yorku. Všímá si docela obyčejných pouličních scén se vší jejich pestrostí a nahodilostí.

Saul LeiterLewis Hine, Charles C. Ebbets, Elliott Erwitt, Andreas Feininger, Sid Grossman, André Kertész – ti všichni vytvořili nezapomenutelné fotografie New Yorku svým originálním způsobem. A nejen oni.  Copak to lze navštívit toto velkolepé město a neudělat jedinou street fotografii? Manhattan známe nafocen snad už ze všech možných pozic, a když si ho představujeme, představujeme si ho právě takový, jaký ho vidíme na fotografii. Představa utvořená obrazem.  A pak přijde někdo jako Saul Leiter a naši dokonalou ideu absolutně rozhodí. Copak New York není černobílý, copak není tak chaotický? Co je to za neobvyklou intimitu, kterou nám tu Leiter předkládá jako další podobu New Yorku?

Saul Leiter

Saul Leiter se narodil v roce 1923 ve Philadelphii v rodině přísných ortodoxních rodičů. Studoval, aby se stal rabínem, ale vždycky měl blízký vztah k umění. Když mu bylo 23 let, rozhodl se opustit školu a následovat svou vášeň. Utekl o půlnoci z domova svých rodičů a odjel do New Yorku, aby se tu stal umělcem. Setkal se tu například s fotografem W. Eugenem Smithem, který ho v jeho záměru podporoval a stal se jeho průvodcem na cestě do světa umění. Ačkoliv Leiter maloval (a stále maluje), upřednostnil fotoaparát, který mu nabízel možnost vidět věci jiným způsobem, najít smysl intimity uprostřed shonu.

Saul Leiter Saul Leiter Brzy si v New Yorku vybudoval místo jako módní fotograf, a to hned v takových časopisech jako Vogue nebo Harper’s Bazaar. Vedle toho však tvořil svou vlastní tvorbu, která vznikala v ulicích města. Móda byla práce a u streetu se v něm probouzela vášeň. Když mu bylo 30 let, vystavil Edward Steichen některé jeho fotografie v Muzeu moderního umění. Brzy se navíc začal přátelit s dalšími fotografy, mezi nimiž byla například Diane Arbus nebo Robert Frank. Rozhodl se však nevyužít těchto známostí a jít vlastní cestou.

Aby bylo možné budovat kariéru a být úspěšný, člověk musí ambiciózní. Já raději piju kávu, poslouchám hudbu a maluju, když mám pocit, že to tak chci. Možná jsem nezodpovědný. Přesto velká část štěstí v mém životě pramení z toho, že jsem všechno nebral tak vážně, jako to dělali jiní kolem mě,“ říká dnes téměř devadesátiletý fotograf.

Saul Leiter Saul Leiter Saul Leiter má charakter skromného člověka, dělá to, co ho baví a nachází krásu v obyčejných věcech. „Myslím, že moje práce představuje hledání krásy v těch nejběžnějších situacích,“ říká. „Člověk nemusí zacházet do nějaké daleké říše snů, aby mohl nalézt krásu.“ A nezdá se ani, že by nějak litoval roků, kdy byl neznámým. Anonymita mu, dle jeho slov, naopak pomáhala dělat práci bez tlaku a nutnosti držet krok s ostatními.

New York, tak jak ho zobrazuje Leiter je jiný, než ho známe, je obyčejný a všední, nikoliv však nudný. Soul nahlíží do dveří kaváren a do oken aut, je přitahován orosenými skly. Zatímco venku prší a lidé se krčí pod deštníky, on vytahuje fotoaparát, aby tuto romantickou podobu chaotického města navždy zastavil. New York v londýnském počasí s atmosférou Paříže, i takový může být.

Saul Leiter

Výstava Saula Leitera

Tvorbu Saula Leitera si můžete naživo prohlédnout ve vídeňském Domě umění, kde se v těchto dnech koná výstava jeho fotografií a maleb. Navštívit ji můžete do 26. května 2013. Více informací naleznete na stránkách: http://www.kunsthauswien.com/de/ausstellungen/aktuell.