Robert Capa: Fotograf z galerijního krámku

Robert Capa – kdo by neznal legendu válečné fotografie a kdo by si nevzpomněl na jedinou fotografii podepsanou jeho jménem. I přes jeho proslulost mě překvapuje, že jeho snímky nacházím také v galeriích.

Galerie Leica ve Vídni by se dala označit za takový fotografický krámek. Nenápadný vzhled výlohy těžko přiláká náhodného turistu. Uvnitř se však skrývají poklady. Vídeňská galerie Leica, na rozdíl od té české, plní zároveň roli prodejny fotoaparátů označené tímto proslulým červeným logem. Když si všechny ty přístroje v přízemním patře ohmatáte a oželíte jejich koupi, postoupíte do snad ještě menší místnosti v prvním patře. Tam můžete ušetřené peníze utratit za jedinou fotografii od Capy. Třeba.

Přemístění zraněné osoby v Guangzhou

Snímky Roberta Capy, které jsou do 13. dubna k vidění ve vídeňské Leice, odkazují na válečný konflikt mezi Japonskem a Čínou v roce 1938. Celá událost je propletena děsivými příběhy, kterých není ani náštěvník galerie ušetřen. Ke každému snímku je přiložen text, jenž má obraz v pár větách popsat. Nejméně 200 000 civilistů a válečných zajatců bylo zavražděno a nejméně 20 000 žen bylo znásilněno, píše se u jedné z fotografií. Výstava o pár krocích (více než 20 snímků tam nenaleznete) a přesto ve vás dokáže zanechat tak silný zážitek.  Uprostřed místnosti se nachází stolek, v němž je položen časopis Life, kde byly tyto snímky v roce 1938 otištěny.

Vojáci na lodi v oblasti Zhengzhou, 1938 Průvod u příležitosti 13. výročí smrti Sun Yat-sena

 

 

 

 

 

Stále jsem si nezvykla, a měla jsem s tím problém i v tomto případě, že v galeriích nacházím výstavy neuměleckého charakteru. Roberta Capu, přes všechnu úctu k němu, nepovažuji za umělce. Kdyby ke každému snímku nebyly přiloženy popisky oné situace na obraze, asi bych výstavou nebyla tolik zasažena. Maximálně bych obdivovala to, s jakým estetickým citem se dá válka nafotit, a pak by mne v názoru bezpochyby ovlivnilo i to, že se jedná o snímky legendárního fotografa. Krása, běžte se tam podívat! Vždyť je to Robert Capa.

Jenže onen text dává zážitku úplně jiný rozměr. Nejsou to pouze fotografie otitulované jménem Robert Capa, ale jsou to i obrazy, které nám odhalují svět „tam venku“, případně, které nám odhalují dějiny. Symboliku jsem v nich nenašla, ale ani nehledala. Jsou to reportážní fotky, které si v galerii za pár desítek tisíc můžete koupit jako suvenýr z Vídně. Vždyť i tady mimochodem jeden ze zakladatelů Magnumu Robert Capa jeden čas bydlel.

Tags: