Příběh fotografie: Valentýnská láska vsazena do rámečku

 

Dnešní den 14. únor je nazýván svátkem zamilovaných. Láska je téma věčné, nestárnoucí, které již od pradávna umělce lákalo k tomu ji zvěčňovat, dávat ji reálnou podobu. Nejinak tomu je i ve fotografii.

Navíc vzpomeňte si, fotka má být tou, která vyjadřuje skutečnost. Fotografie by neměla lhát. Proto i milenci na fotografii by měli být skutečnými milenci. Ale jak  máme my, jako diváci, odhalit, zda nás autor díla nevodí za nos? Dokážeme ve fotografii rozpoznat pravdu od lži? Jsme odkázáni na intuici.

A teď pro vás máme malý test. Zkuste si tipnout, zda je fotografie Milenci před radnicí, kterou vytvořil v roce 1950 Robert Doisneau, založená na skutečné události. Fikce nebo pravda?

Milenci před radnicí

Vypadá reálně, že? Vy, co jste hádali, že se jedná o pravdu, jste ovšem Doisneauovi naletěli. Bohužel, tento snímek tvářící se jako pouliční momentka, je pouhý inscenovaný záběr, který byl ještě v tentýž roce, co ho autor zachytil svým fotoaparátem v ulici Paříže, otisknut v časopisu Life.

Jak se vlastně celá scéna odehrála? Dvojice na obrázku byli skuteční milenci, přesto byl polibek nahraný. Poté, co je známý francouzský fotograf, co se tak rád toulal se svou Leicou po pařížských perifériích, spatřil ve vášnivém objetí, požádal je, aby se mu do kamery políbili znova. Bohužel ani fotografie nedokázala navždy udržet jejich lásku, milenci se po devíti měsících rozešeli.

Největší slávu prožila tato fotografie v polovině 80. let, kdy byla v Paříži vytištěna jako plakát. Slavný polibek milenců má za sebou i řadu nepříjemných chvil. Poté, co se v roce 1992 provalila totožnost dvojice na fotografii, začala tahanice o práva k fotografii. Soud dal nakonec za pravdu autorovi snímku.

Přesto všechno jsou Milenci před radnicí dodnes vnímáni jako symbol mládí, lásky a radosti ze života.

 

.