Příběh fotografie: Kdo jsou tajemní muži v oblacích

Muži v řadě posazení na nosníku ocelové konstrukce. Jako by oblaka byla jejich domovem. Nohy levitují v prázdnu, až daleko pod nimi začínají střechy domů. Muži jsou v dobré náladě –  právě obědvají – a zřejmě jim uniká, že jsou přitom snímáni fotografem. Vzniká snímek, který jednou obletí svět. Co o něm ale doopravdy víme?

Muži v době obědaSnímek, který vznikl pravděpodobně před 80 lety, patří dodnes k nejvíce reprodukovaným obrazům na světě. Přesto zůstává zahalen tajemstvím. Kdo jsou muži na fotografii? Za jakým účelem fotografie vznikla? Kdo je jejím autorem? Jistá legenda praví, že fotografie zobrazuje dělníky na vrcholu budovy nad Manhattanem, a že jejím účelem bylo vzdát hold tvrdé práci, kterou přistěhovalci při budování mrakodrapů museli vykonávat. Autorem fotografie měl být Lewis Wickes Hine (1874 – 1940), sociolog, sociální fotograf a autor slavného cyklu Empire State Building, který vznikl v roce 1931, tedy o rok dříve, než nám neznámá fotografie. Verze o imigrantech se zcela neshoduje s pozdější verzí některých archivářů, kteří praví, že fotografie je ve skutečnosti reklamním kouskem, který má propagovat nový typ mrakodrapu v Rockefellerově centru.

Lewis Wickes Hine Lewis Wickes Hine Lewis Wickes Hine

 

 

 

 

 

 

 

Podoba snímku byla několikrát parodována a nejrůzněji  upravována, což jenom potvrzuje, jak známá mezi lidmi je. Dle některých Newyorčanů se skrývá ve fotografii Muži v době oběda velký kus americké historie a nechtějí se spokojit s tím, že se toho o jejím vzniku ví tak málo.

Parodie na fotografii Muži v době oběda Parodie na fotografii Muži v době oběda

 

 

 

 

 

V roce 2009 objevili fotografii bratři Seán Ó a Eamonn Cualáinové v jedné hospodě v západním Irsku. V obraze viděli příběh hrdinů-imigrantů, kteří holýma rukama budují sítě mrakodrapů v Americe. Čím více toho však při soukromém detektivním pátrání odkrývali, tím více se jejich původní představa rozplývala. Zjistili, že se ve skutečnosti nejedná o  Empire State Building, ale že jde o stavbu Rockefellerova centra a tím také zpochybnili autorství Lewise Hineova. Bratři našli později ještě obdobnou fotografii, na níž dělníci mávají čepicemi nad hlavami.

Během této čtyřleté práce, kdy bratři hledali původ fotografie, vznikl dokumentární film Muži v době oběda. Snímek pouze poodkrývá některá dosud získaná fakta a jeho závěr zůstává otevřen. Seán Ó a Eamonn jsou smířeni s tím, že se jim patrně nikdy nepodaří odkrýt identity všech jedenácti dělníků. Pátrání ale pokračuje, příběh fotografie není uzavřen ani po 80 letech.