Pondělník o povalečích a pracantech

Lenošení, válení či zahálka – jedno, jak to kdo nazve. Pro tvořivé lidi je to nezbytná věc. I zahálení se však musí umět, aby nabylo účinků.

Pro rozum není zrovna lehké slyšet, že je občas jeho výkonost na obtíž. Zahálení je neproduktivní, jak by řekli ekonomové. Lze to nazvat také ztrátou času. Co je to za lidi ti kavárenští povaleči? Jsou roztahovační a vypouštějí rušivé vlivy, občas je jejich nicnedělání až nakažlivé. Jsou jako vši, jako klíšťata. Zbyteční. Lezou na nervy, provokují. Nás pracovité.

Říkají lidé, kteří sami nedokáží odpočívat. Přitom zahálení se už od pradávna bere jako součást života. Je to až nutné pro očistu těla a mysli. Ano – rozume – věř, že to je pro tvé dobro tě občas vypnout. Dokonale vypnout. Do té pravé zahálky nelze totiž zahrnout poslech hudby, dívání se na televizi, ani hraní počítačových her, natož sportování. Pro zahálku, která má přinést novou sílu, či snad inspiraci pro tvoření, je nutné se ztišit do absolutního ticha, zpomalit do zastavení, zatemnit do černa. Už to samo o sobě je pro někoho nepředstavitelné.  Jak to myslíš ticho?

Jak často jsem od věčných pracantů slyšela všemožné pomluvy na tyto elegány času. Že prý v nudě vymýšlí zbytečnosti, kterými pak pracujícím lidem otravují život. Ha. Narušují jejich řád, jejich obvyklý běh věcí, odehrávající se často v tabulkách a harmonogramech. Zaháleči je vyrušují svou ledabylostí od jejich povinností, do kterého často počítají beze zbytku celých 24 hodin, včetně času stráveného s dětmi (od 19 do 20 hodin), dívání se na televize (od 20 do 21 hodin), čtení knihy (od 21 do 22 hodin). Pro nicnedělání není v jejich denním rozvrhu místo.

Jejich věčná škoda. Pak je ale na místě se i ptát, kdo koho svým konáním nebo nekonáním otravuje. Nevzniká jejich práce často jen z potřeby něco – cokoliv – dělat? Jsou to lidé, kteří si libují ve vymýšlení dalších úkolů a cílů, které musí dovršit, jen aby náhodou nevypadli ze svého režimu. Představuji si křečka, který běhá ve svém kolotoči, jenže křeček zavřený v kleci je svým běháním docela neškodný. Načež tito lidé mohou svým nadbytečným produktivismem až nebezpečný, dostanou-li se do vedoucích funkcí. Jejich limity jsou často nadsazené, nápady nudné, užitek žádný.  Život není složitý, to jenom my si ho takový děláme.

Tags: