Piktorialisté – nadšenci, kteří změnili dějiny fotografie

Přední čeští fotografové z přelomu 19. a 20. století v jedné galerii! Díla od Josefa Sudka, Františka Drtikola, Drahomíra J. Růžičky, Jaromíra Funkeho nebo Adolfa Schneebergera nyní můžete vidět v Sudkově ateliéru v Praze.

Jan Lauschmann, Venkovanky, 1934Výstava Piktorialisté je spíše komorního rázu, čítá asi na 20 děl, vedle sebe však visí fotografie, jež psaly dějiny fotografie. Krajinky, městské veduty; hledání světla a stínů. Hledání krásy v detailech. Fotografie, která do té doby plnila vesměs dokumentární nebo komerční účel, se tak zařadila mezi další formu umění. A na začátku této éry stáli právě tito piktorialisté, kteří přejali svůj název od  Čechoameričana Drahomíra J. Růžičky.

Byl to ostrý průvan, kterým se ohlásil v popřevratových letech nový směr,“ hodnotil Jaromír Funke modernizaci piktorialismu. Starší čeští fotografové užívali různých tvárných technik, často bromolejotisku. Americký vliv, neboli purismus jednoduše tónovaných zvětšenin, uvítala zejména nastupující generace. Oblíbila si měkce kreslící objektivy a jako znesvěcení přímé opticko-chemické cesty odsuzovala veškeré rukodělné zásahy do negativů či pozitivů. Předpokladem piktoriálního efektu ovšem zůstával dokonalý, tonálně neošizený pozitiv.

Ruzicka, Bez názvu, 1925 Jaroslav Krupka,bez názvu, nedatováno

 

 

 

 

 

Kultura Československé republiky žila patriotismem a neprodleně se hodlala mezinárodně prosadit. To vedlo k hojnému obesílání zahraničních fotosalonů. V jejich porotách i mezi návštěvníky se spolu s náladou autorské imprese cenila fotogenie. Prvními adresáty byli vlastně kolegové, kteří posléze fotografům exponáty vraceli s rubovými emblémy, dokládajícími vystavení v cizině. Zadostiučinění to přinášelo i tvůrcům velikosti Františka Drtikola, Jaromíra Funka nebo Josefa Sudka. Individuální výstavy nebývaly mimo klubové prostředí zvykem.

Adolf Schneeberger, Zátiší, nedatovano Josef Šroubek, NedatovanoV Ateliéru Josefa Sudka v Praze můžete momentálně na dvacet děl od nejznámějších českých výtvarných fotografů z konce 19. a začátku 20. století. Kromě již zmíněných jsou to dále: Kolínský rodák Josef Spálený, Augustin Škarda, který se podílel spolu s Františkem Drtikolem na vzniku alba Z dvorů a dvorečků, amatérský vynikající technik, sportovec i umělec Josef Šroubek, Jan Lauschmann jakožto odborník na chemii  a Jaroslav Krupka, jež si zakládal na tom, že mezinárodní salony obesílá ze zásady nesoutěžně.

Výstavu Piktorialisté, která je složena z děl sbírky PPF, můžete v Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě shlédnout do 30. 8. 2013.

Tags: